Cameron'un Göçmen Krizi İle İlgili Tutumuna Eleştiri

09.09.2015 11:09
Cameron'un Göçmen Krizi İle İlgili Tutumuna Eleştiri
Fransa’da en fazla göçmenin yaşadığı liman kenti Calais Belediye Başkanı Bouchart, İngiltere Başbakanı Cameron’un göçmen krizi ile ilgili tutumuna sert eleştiriler yöneltti.

Fransa’da en fazla göçmenin yaşadığı liman kenti Calais Belediye Başkanı Natacha Bouchart, İngiltere Başbakanı David Cameron’un göçmen krizi ile ilgili tutumuna sert eleştiriler yöneltti.

Fransa’dan İngiltere'ye gitmeye çalışan göçmenlerin şansını denediği en önemli sınır noktası olarak bilinen Calais kentinin belediye başkanı, yaşadıkları sıkıntılar konusunda İngiltere parlamentosunun ilgili komisyonunda bir konuşma yaptı.

Fransız belediye başkanı, Calais kentinden gelen göçmenleri kabul etmek istemeyen Başbakan Cameron’u "kibirli" davranmakla ve Calais halkını "hor görmekle" suçladı.

Natacha Bouchart, "İngiltere bu göçmenleri almayacaksa, bu insanlar ömür boyu bu halde yaşamaya mahkum mu olacak?" sorusunu yöneltti ve ‘’İngiltere hükümetinin tavrının bıkkınlık verici olduğunu’’ ifade etti.

Cameron’un, Suriyeli 20 bin göçmene beş yıl içinde kapılarını açacaklarını ancak Calais kentinden ve Avrupa’nın diğer bölgelerinden kendilerine gelecek göçmenleri istemediklerini açıklamıştı.

Fransa'nın Manş Denizi kıyısındaki Calais kentinde yaklaşık 3 bin göçmen yaşıyor. Ülkenin en büyük göçmen kampı da burada bulunuyor. Avrupa’dan İngiltere'ye gitmeye çalışan göçmenler, bu kenti umuda açılan kapı olarak görüyor.

Bu kentteki göçmen kampının koşulları sivil toplum örgütlerinin sert tepkisine yol açıyor.

(AA)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim