1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çağlayan: Tüm Şirketler Denetime Açık
Çağlayan: Tüm Şirketler Denetime Açık

Çağlayan: Tüm Şirketler Denetime Açık

Ekonomi Bakanı Çağlayan, "Türkiye'de bütün şirketler denetime açıktır" dedi.

28 Eylül 2013 Cumartesi 00:55A+A-

Ekonomi Bakanı Çağlayan, "Türkiye'de nasıl bakkal Ahmet, sanayici Mehmet denetleniyorsa, Koç Grubu şirketleri de Sabancı Grubu şirketleri de tüm şirketler de denetime açıktır" dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin (EMD) düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında gazetecilerle biraraya geldi. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çağlayan, Koç Grubu'na yönelik olarak Maliye müfettişlerinin denetimi v grubun kazandığı ihalelerin iptaline ilişkin haberler üzerine, bu olaya tersinden bakıldığında çok büyük kurumlara denetim yapmamak gibi bir durumun ortaya çıkacağını söyledi.

Kendisinin iş dünyasından gelen biri olduğunu hatırlatan Çağlayan, "Ben Ankara Sanayi Odası başkanıyken benim şirketlerim çok çeşitli zamanlarda, çeşitli incelemelere maruz kalmıştı. Biz etkin bir vergi denetiminden bahsediyoruz, böyle işlemlerin olduğu bir ortamda ilgili Bakanlıklar kendilerine yapılan bir ihbar varsa ve belli bir sektörü incelemeye almak istiyorsa, bundan daha doğal birşey olamaz" ifadelerini kullandı.

Bu durumun farklı olaylarla ilişkilendirmeye kalkmanın yanlış olduğuna dikkati çeken Çağlayan, "Kendinin incelenmesini istemeyenler çıkıp farklı şeyler söyler, kimsenin de bunun üzerine gitmemesi gibi sonuçlar ortaya çıkar" dedi.

Çağlayan, bu konuyla ilgili dezenformasyon yapıldığına dikkati çekerek, yapılanların siyasi olduğunu düşünmenin yanlış olduğunu dile getirdi.

Koç Grubu'nun kendi Bakanlığındaki yapmış olduğu teşvik çalışmalarının süresi içerisinde incelendiğine işaret eden Çağlayan, "Bu noktada muhalefet partisi muhalefet yapmak adına çeşitli söylemlerde bulunuyor. Sayın Kılıçdaroğlu İstanbul'daki bir toplantısında 500 kişilik bir maliye müfettişi olduğunu söylüyor. Allah aşkına acaba Maliye'nin elindeki personel sayısı kaç kişidir?" diye konuştu.

Çağlayan, ilgili Bakanın bu konuda konuyu yalanlayan açıklamaları olduğunu hatırlatarak, "Gerekli düzenleme ve denetimler her zaman yapılacaktır. Bu yapılan denetimler yasaldır, mevzuata uygundur. Diğer taraftan Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde konu (MİLGEM) görüşülmüş, böyle bir ihaleden vazgeçilmiştir. Bu tür olayların birleşmesi bizi yanlışa götürür. Türkiye'de nasıl bakkal Ahmet, OSTİM'de sanayici Mehmet denetleniyorsa, Koç Grubu şirketleri de Sabancı Grubu şirketleri de tüm şirketler de denetime açıktır. Bunların hepsi yasal mevzuatlarla altyapısı belirlenmiş kurallardır" değerlendirmesinde bulundu.

TRT

HABERE YORUM KAT