1. HABERLER

  2. HABER

  3. Büyükanıt ve Başbuğ'dan Zılgıt Yedim
Büyükanıt ve Başbuğdan Zılgıt Yedim

Büyükanıt ve Başbuğ'dan Zılgıt Yedim

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) tarafından düzenlenen söyleşide ilginç açıklamalar yaptı.

A+A-

 

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) tarafından düzenlenen söyleşide ilginç açıklamalar yaptı. Sivil toplumun askerî harcamaları denetleyebilmesi gerektiğini belirten Alaton şöyle konuştu: “Yıllardır TESEV’de askerî harcamaların raporlarını yayınlıyoruz. Her yayınlamamızda bir zılgıt yiyoruz. Önce Yaşar Büyükanıt’tan sonra İlker Başbuğ’dan yedik. En sonuncudan yemedik. Demek ki ileriye gidiş var.”

Ordunun harcamalarının toplumdan gizlendiğine çok üzüldüğünü ifade eden İshak Alaton, "Sizin bizim ödediğimiz vergiler çok gereksiz bir şekilde harcanıyor diye bir önyargım var. 7 denizaltı alıyoruz 4 milyar 200 milyon dolara. Bunlar sorulması gereken şeyler. Yıllardır TESEV'de askerî harcamaların raporlarını yayınlıyoruz. Resmen yayınlıyoruz ve her yayınlamamızda bir zılgıt yiyoruz Genelkurmay'dan." şeklinde konuştu.

Konuşmasında hayatı boyunca hep sosyal demokrasiyi savunduğuna dikkat çeken Alaton, hâlâ bu düşüncede olduğunu fakat CHP'yi sosyal demokrat bir parti olarak değerlendirmediğini dile getirdi. Gerçek sosyal demokrasiyi Türk halkına anlatamadığını, bu durumu kendisinin bir başarısızlığı olarak gördüğünü belirten ünlü işadamı, “Ben Das Kapital'i de okudum. Karl Marks'ın sermayeye karşı saygın bir bakışı var. Oysa iş dünyası ile bizim sosyalistler ne yazık ki bir araya gelemedi. İsveç'te sermaye ile emeğin el ele birlikte yaşadığını gördüm. Sermayedarlar işçilerinin konforunu düşünmek zorunda. Biz bu bakış açısıyla çalışanlarımıza baktık. Bu yüzden şirketimizde hiçbir zaman grev tehdidi bile yaşanmadı.” dedi.  Sosyal demokratlarda çok sayıda lider adayı bulunduğuna dikkati çeken Alaton, Deniz Baykal ile yaşadığı bir anıyı da paylaştı. Bir toplantıda Baykal'a, “Parti başkanı olarak devam edip bundan sonraki başbakan olacak bir genç adamı ön plana çıkarabilir ve sunabilirsiniz' dediğini söyleyen Alaton şunları kaydetti: ‘Mesela Ali Nail Kubalı veya Hurşit Güneş' dedim. O zaman yeni tanımıştım Güneş'i ve bekledim ki adamın hoşuna gidecek. Ama tam tersi oldu. Adamın yüzü uzadı, uzadı ve sessiz kaldı. Ben anladım ki felaket bir pot kırdım. Aradan bir ay geçti bir gün Hurşit Güneş telefon etti bana “Yahu ben size ne kötülük ettim İshak Bey? Siz beni partiden attırdınız' dedi. Deniz Baykal zannetti ki ben altını oyuyorum.”

İshak Alaton tüm dünyanın yükte hafif, pahada ağır alanlara yöneldiğini vurgulayarak, bu süreçte yeni teknolojilere dayalı üretimin öne çıktığını ifade ederek, “2050 yılında insanlar otomobil kullanamayacak. Çünkü yeryüzündeki insan nüfusu 9,5 milyara yükselecek. Gelecekte en çok yaşam kalitesi öne çıkacak. Hayat standartları yükselecek. O nedenle ben genç girişimcilerin sağlık sektörüne yatırım yapmaları gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT