1. HABERLER

  2. HABER

  3. Burundi'de Çatışmalar: 87 Ölü
Burundi'de Çatışmalar: 87 Ölü

Burundi'de Çatışmalar: 87 Ölü

Brundi’de askeri tesislere düzenlenen saldırılarda 79’u saldırgan, 4’ü polis, 4’ü asker toplam 87 kişinin öldüğü açıklandı. Görgü tanıkların bazı ölümlerin çatışmalarda değil evlere yapılan baskınlarda gerçekleştiğini söylüyor.

A+A-

Brundi Ordu Sözcüsü Albay Gaspard Baratuza, Ngagara, Musaga ve Mujejuru'daki askeri tesislere düzenlenen saldırılarla ilgili yaptığı açıklamada, saldırılarda 87 kişinin öldüğünü, bunlardan 8'inin güvenlik görevlisi olduğunu belirtti. Saldırılarda 21 kişinin de yaralandığını ifade eden Baratuza,  45 kişinin tutuklandığını söyledi.

Bu, ülkede Mayıs ayında gerçekleşen başarısız darbe girişiminden bu yana en kanlı gün oldu.

Operasyonlarda çok sayıda da silahın ele geçirildiği açıklandı.

Görgü tanıkları ise olayların ardından güvenlik güçlerinin bazı evlere baskın düzenlediğini, evlerden sürükleyerek çıkardıkları insanları infaz ettiklerini, öldürülenlerden bazılarının ellerinin arkadan bağlı olduğunu gördüklerini anlattı.

Burundi'de 10 yıldır iktidarda bulunan Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza, hükümet ile silahlı gruplar arasında 28 Ağustos 2000'de imzalanan Aruşa Anlaşması'ndaki, "devlet başkanının yalnızca iki kez seçilebileceğine" ilişkin maddeye rağmen, nisan ayında 3. kez adaylığını açıklamıştı. Anayasa Mahkemesi de konuya ilişkin olarak "2005'te atamayla göreve gelen Nkurunziza'nın 3. kez aday olmasının önünde yasal bir engel bulunmadığı" yönünde görüş belirtmişti.

Bunun üzerine, muhalefet ve sivil toplum kuruluşları kararı protesto için sokaklara dökülmüş, çıkan olaylarda çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. Ülkede 21 Temmuz'da yapılan devlet başkanı seçiminde, oyların yüzde 69'unu alan Nkurunziza 20 Ağustos'ta yemin etmişti.

BM'nin verilerine göre ülkede olayların patlak verdiği nisan ayından bu yana yaklaşık 280 kişi öldü, Eylül ayından bu yana da 704 kişi tutuklandı.

Brundi'den 12 yıldır devam eden iç çatışmalar sebebiyle 220 bin kişi komşu ülkelere kaçtı.

Al Jazeera

HABERE YORUM KAT