1. HABERLER

  2. HABER

  3. Burundi'de Boykot Çağrısı
Burundi'de Boykot Çağrısı

Burundi'de Boykot Çağrısı

Burundi'de sivil toplum kuruluşları, Pierre Nkurunziza'nın devlet başkanlığına aday olmasını protesto etmek amacıyla halkı boykota çağırdı.

A+A-

Burundi'de sivil toplum kuruluşları, Pierre Nkurunziza'nın devlet başkanlığına aday olmasını protesto etmek amacıyla halkı boykota çağırdı.

Sivil toplum kuruluşlarının lideri Pacifique Nininahazwe, sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabında, "Burundi'de vergilerin temelini benzin ve cep telefonu gelirleri oluşturuyor. Gelirleri kısmak amacıyla bunları tüketmekten vazgeçersek dış bağlantılardan da şimdilik destek alamayan ve mayısta yaklaşık 16 milyar Burundi frangı açığı olan hükümet zayıflar" ifadelerine yer verdi.

Gösterilerin henüz amacına ulaşamadığını ancak ilerlemeler kaydedildiğini vurgulayan Nininahazwe, dünyanın ilgisini çekmeyi başardıklarını, Nkrunziza'nın da artık her şeyi kontrol edemediğinin farkında olduğunu savundu. 

Gösterilerde bugüne kadar 50'den fazla kişi yaşamını yitirdi

Barışçı direnişin başarısızlıkla sonuçlanması halinde yerini iç savaşa bırakabileceğini öne süren Nininahazwe, bu ihtimali engellemeye çalışacaklarını kaydetti.

Nkurunziza'nın resmen adaylığını duyurduğu 25 Nisan'dan bir gün sonra muhalefet ve sivil toplum kuruluşları, protesto için sokaklara dökülmüştü. Gösterilerde bugüne kadar 50'den fazla kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi yaralandı ya da gözaltına alındı.

Ülkede yerel seçimlerin 29 Haziran'da, devlet başkanı seçimi 13 Temmuz'da ve senato seçimleri 24 Temmuz'da planlanıyor.

AA

HABERE YORUM KAT