1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Bursa'daki Canlı Bombanın PYD/YPG Saflarında Savaştığı İddia Ediliyor
Bursa'daki Canlı Bombanın PYD/YPG Saflarında Savaştığı İddia Ediliyor

Bursa'daki Canlı Bombanın PYD/YPG Saflarında Savaştığı İddia Ediliyor

Bursa'da bombalı saldırı düzenleyen kadın canlı bombanın PKK-PYD/YPG’yle bağlantılı olduğu düşünülüyor.

A+A-

Bursa'da önceki gün Ulu Cami yakınlarında bombalı saldırı düzenleyen ve 13 kişinin yaralanmasına sebep olan kadın canlı bombanın PKK’yla bağlantılı olduğu ileri sürülüyor.

Olay yerindeki incelemelerde, vücûdunun alt tarafı parçalanan kadın canlı bombanın yanında SultanYıldız ve Emine Kızıl adına düzenlenmiş 2 kimlik kartı ile deforme olmayan isim kısmında “Sultan” yazan Şanlıurfa’dan geldiğine dair otobüs bileti bulundu.

Polis, yaptığı inceleme sonucunda canlı bombanın kimliğine ulaştı. Ancak kesinleştirmek için bu isim gizli tutuluyor.

Emniyette parmak izi kaydı bulunmayan canlı bombanın, bağlantılı olduğu kişiler üzerinde de ayrıntılı araştırma yapıldı. Bu kişilerin çoğunun PKK ile bağlantılı olduğu anlaşıldı.

Canlı bomba olduğu düşünülen kişinin Mardin’de oturan ailesinden de DNA örnekleri alındı. DNA eşleşmesinin ardından canlı bombanın kimliği netlik kazanacak.

İstihbarat birimlerinin, canlı bombanın Kobani’de PKK’nın Suriye'deki uzantısı olan PYD’nin silahlı kanadı YPG saflarında savaştığı, nisan ayında Suriye’den “yasa dışı” yollardan Türkiye’ye geçtiği bilgisine ulaştığı iddia ediliyor.

Ankara Bombacısı ile Aynı Hücrede Kalmış Olabilir

Viranşehir’de bir süre kalan canlı bombanın, sonra Şanlıurfa’ya geçtiği buradan da otobüsle Bursa’ya gittiği ortaya çıktı. Canlı bombanın Mardin nüfusuna kayıtlı Suzan B. olduğu, Ankara Kızılay’da bombalı araçla saldırı düzenleyip 37 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Seher Çağla Demir ile örgütün aynı hücresine bağlı olduğu da iddia edildi. Seher Çağla Demir de, Kobani’den Viranşehir’e geçmiş, Şanlıurfa’dan otobüsle Ankara’ya gelerek saldırıyı yapmıştı.

Polis, önceki gece Bursa, Şanlıurfa, İstanbul ve Afyonkarahisar’da baskınlar düzenledi. Canlı bombanın üzerinden çıkan kimliklerin sahipleri Emine Kızıl ve Sultan Yıldız dâhil 15 kişi gözaltına alındı. Yakalananlar arasında canlı bombanın arkadaşı olduğu ileri sürülen K. O. da bulunuyor. Üç kadın, canlı bombayla irtibatlarının tespit edilmesi için sorgulanıyor.

“Kanaatimizi Kesin Hâle Getirecek Bilgilere Ulaşıldı”

İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bursa’da canlı bomba saldırısında yaralananları tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti. İki bakan saldırının düzenlendiği Ulu Cami civarında da incelemeler yaptı.

Bakan Ala, “Terörist saldırıyı gerçekleştiren kişinin kimliğiyle ilgili çalışmalar ve soruşturma sürdürülüyor. Bu kişinin irtibatlı olduğu, adına bu eylemi yaptığı terör örgütüne ilişkin son derece kanaatimizi kesin hâle getirecek bilgilere, bulgulara ulaşıldı ama bütün prosedürüyle tamamlanmadan bunu açıklamayacağım. Tamamlanınca bilgileriyle, bulgularıyla sizlerle, kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.

Kaynak: Yeni Akit

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT