1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Bulgaristan'da DOST Partisi'ne Türkçe Engeli!
Bulgaristan'da DOST Partisi'ne Türkçe Engeli!

Bulgaristan'da DOST Partisi'ne Türkçe Engeli!

Bulgaristan’da DOST Partisi'nin resmî kayıt başvurusu Türkçe ismi nedeniyle kabûl edilmedi.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, Bulgaristan’da, ilk kurultayını 14 Nisan’da gerçekleştiren ve resmî kayıt süreci için Sofya Şehir Mahkemesi'ne başvuran Sorumluluk Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi'nin resmî kaydı, ismi Türkçe olduğu gerekçesiyle reddedildi.

Mahkemenin reddetme gerekçesinde ayrıca, DOST Partisi’nin kurucularının çoğunluğunun “Türk” olduğu belirtilerek, Siyasî Partiler Yasası gereğince “etnik ve dinî temele dayalı parti kurma yasağı” hatırlatıldı.

Kararda, Sorumluluk Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar isminin Bulgarca kısaltmasından DOST kelimesinin oluştuğu, parti kurucularının da tam bunu amaçladıkları kaydediliyor.

“Demokrasi de Bulgarca Bir Kelime Değil”

DOST Genel Başkanı Lütfi Mestan, AA muhabirine yaptığı açıklamada kararı bir üst mahkemeye taşıyacaklarını belirtti. “Bulgar” üye sayısının azımsanmayacak oranda olduğunu kaydeden Mestan, şunları söyledi:

“DOST’un Türkçe bir kelime olduğunu söylüyorlar. Evet, DOST Türkçe bir kelime ama Bulgarca sözlükte yer alıyor. Hanımefendi (hâkim) diyor ki, DOST’un Türkçe bir kelime olduğunu Bulgarca sözlükte gördüm. Görüyorsan demek ki bu kelime Bulgaristan’ın dil sisteminde mevcut. Demokrasi de Bulgarca bir kelime değil. Yeni kurduğumuz DOST partimiz liberal demokratik bir oluşumdur. 15 bin üyemizin yüzde 20’si Bulgar ve Hristiyan kökenlidir. Ancak bir partinin etnik mi olduğu üyelerinin sayısına ve kimliğine bağlı değil, o partinin amaçlarına bağlıdır. Partimizin amaçlarını okuduğunuzda göreceksiniz ki amacımız Bulgaristan’da demokrasinin gerçekleşmesi ve ülkenin Avrupa ve NATO yolunda yürümesi. Tüm vatandaşlara eşit davranılsın. Bulgaristan kimilerine ana kimilerine de üvey ana olmasın. Hiç kimse Bulgaristan’da yaşayan Türk ve müslümanları ve diğer azınlıkları ikinci kalite vatandaş olarak görmesin. Biz Türkleri savunuyorsak Türkiye’nin partisi olmuyoruz, azınlıkları savunan parti oluyoruz. Azınlıkları savunmak ile azınlık partisi olmak farklı bir şey. Hâkim bunu anlayamamış.”.

“Eğer Bulgaristan’da Ayrımcılık Yoksa...”

Bir üst mahkemenin kararı kabûl etmeyeceğine inandıklarını ifade eden Mestan, eğer Bulgaristan’da ayrımcılık yoksa ve Anayasa ile kanunlar herkes için eşit geçerliyse bir üst mahkemede DOST Partisi'nin kaydının reddetme gerekçesinin kabûl edilmemesi gerektiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT