1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bülent Arınç’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Açık Mektup
Bülent Arınç’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Açık Mektup

Bülent Arınç’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Açık Mektup

Eski Hükümet Sözcüsü Arınç, duygusal ifadelerin yer aldığı bir mektupla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi.

A+A-

Eski Hükümet Sözcüsü Arınç, duygusal ifadelerin yer aldığı bir mektupla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi. Arınç, Erdoğan'ın Dolmabahçe görüşmelerinden haberdar olduğuna dair iddiasının arkasında durdu ve buna gerekçe olarak görüşmede yer alan kişilerin sonrasında bakan olarak atanmasını gösterdi.

Arınç bu iddiasını şu sözlerle ifade etti:

"Dolmabahçe görüşmesinde yer alan 3 değerli arkadaşımız Sayın Cumhurbaşkanı'nın ikazı ve itirazlarına rağmen böyle bir fotoğraf vermişlerse, bu büyük suçu işlemiş olanlar niye hükümetimizde bakan olarak taltif edilmiş olsun. Benim tanıdığım kadarıyla Cumhurbaşkanı, temel değerlerimiz konusunda ve önemli siyasi konularda yanlış yapanları, ki ben de pek çoğuna şahitim, siyaseten affetmez, siyasi hayatını sonlandırırdı"

Bülent Arıç, CNN Türk'te katıldığı programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, sonrasında eleştirdiği HDP'liler ile yapılan Dolmabahçe görüşmesinden haberdar olduğunu iddia etmişti. Erdoğan bu iddiayı yalanlamış ve Arınç'ı dürüst olmamakla suçlamıştı. Arınç'ın kastettiği 3 kişi, Dolmabahçe görüşmesinde yer alan ve şu an bakan olarak görev yapan Efkan Âlâ, Yalçın Akdoğan ve Mahir Ünal.

Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde;

arinc1.jpg

arinc2.jpg

arinc3.jpg

Erdoğan: Dürüst bir hareket değil

Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sonrasında itiraz ettiği Dolmabahçe mutâbakatından haberdar olduğunu tahmin ettiğini söylemişti. Erdoğan, "Bülent Arınç’ın bir televizyon kanalındaki son açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"O televizyon programını izlemedim ama duyunca da ciddi manada üzüldüm. Konuyla ilgisi olan Yalçın Akdoğan, Efkan Âlâ, Mahir Bey (Ünal) var... Ben Dolmabahçe konusunda her üçüne de, 'Onlarla aynı fotoğraf karesinde olmanız doğru olmaz. Çünkü onları muhatap almak, ciddi manada size zarar verir. Sizler hükümetsiniz, onlar hükümetin muhatabı olamaz' demiştim. Nitekim benim Başbakanlığım döneminde de gerek Beşir Bey (Atalay), gerek Sadullah Bey (Ergin) zaman zaman bazı görüşmeler yaparlardı. Görüşme Parlamento’da olurdu ve özel yapılırdı. Ne resim verilirdi ne dışarıya açıklama yapılırdı. Ama Dolmabahçe’de öyle bir şeyin yapılmış olması, karşı tarafın hadiseyi bir mutâbakat gibi lanse etmeye kalkması tabii çok ciddi bir yanlış olmuştur. Dolayısıyla, bundan benim haberimin olduğunun, bunun benim müsaademle yapıldığının iddia edilmesi kesinlikle dürüst bir hareket değildir. Doğru bir hareket değildir. Kaldı ki o zat, benimle çalıştığı zaman içerisinde bunları konuşmamıştır. Parlamentodan çıktıktan sonra kalkıp da Cumhurbaşkanı hakkında böyle bir doğru olmayan ifadeler kullanılmasını kabul etmek mümkün değildir."

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç pazartesi günü de, açıklamalarına gelen eleştirilere karşılık vermiş, "Bildiğim ve bizzat şahit olduğum olayların çok küçük bir bölümünü, en doğru şekilde anlattım. Söylediğim her sözün sonuna kadar arkasındayım" demişti. Arınç "Unutulmamalıdır ki, yıkmaya çalıştığınız çınarın gölgesinde, güneş görmemiş daha bir çok hakikat gölgeleniyor" ifadelerini de kullanmıştı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

2 Yorum