1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Buhari'den Cameron'a: İngiltere Alacaklarımızı Versin Yeter
Buhari'den Cameron'a: İngiltere Alacaklarımızı Versin Yeter

Buhari'den Cameron'a: İngiltere Alacaklarımızı Versin Yeter

Cameron'ın Londra'daki “Yolsuzlukla Mücadele Zirvesi” öncesi Kraliçe II. Elizabeth ile sohbetinde Nijerya ve Afganistan' için “Dünyanın en yolsuz iki ülkesi.” ifadelerine Buhari'den yanıt geldi.

A+A-

“Yolsuzluğun çok olduğu bazı ülkelerin liderleri Britanya'ya geliyor. Nijerya ve Afganistan, muhtemelen dünyanın en yolsuz iki ülkesi...”.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın bu sözleri, 10 Mayıs Salı günü Buckingham Sarayı'ndaki bir resepsiyonda Kraliçe II. Elizabeth ile yaptığı ayaküstü sohbette kaydedildi.

Sohbette Cameron, Kraliçe'ye 11 Mayıs'ta başlayan ve iki gün sürecek Londra'daki “Yolsuzlukla Mücadele Zirvesi” hakkında bilgi veriyordu ve konuşmasında Nijerya ile Afganistan'ı “dünyanın en yolsuz iki ülkesi” olarak niteledi.

cameron.jpg

Dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve 70 ülkenin liderlerinin katıldığı “Yolsuzlukla Mücadele Zirvesi”nin başlamasıyla birlikte, Cameron'ın bu sözleri Nijerye Devlet Başkanı Muhammed Buhari'ye soruldu.

“Özür Beklemiyorum”

Buhari, zirvenin açılışının gerçekleştirildiği panelde, Cameron'ın sözleriyle ilgili soruya, “Özür beklemiyorum, alacaklarımızı versinler yeter.” diye yanıt verdi. Buhari şöyle devam etti:

“Hiç kimseden özür talep etmeyeceğim. İsteğim İngiltere'den alacaklarımızın bize geri dönmesi. Sizlere rezil bir Nijeryalı idareciden bahsetmiştim. Bütün banka hesaplarını ve mal varlığını arkasında bırakarak Britanya'yı kadın kılığında terk etmek zorunda kalmıştı. Britanya bu varlıkları bize iade edecekti. Bizim sorduğumuz bu. Özür ne işime yarar ki, bana somut bir şeyler lazım.”.

“Rezil Nijeryalı İdareci” Kimdi?

Nijerya'nın lideri Buhari'nin Cameron'ın sözlerine verdiği yanıtta bahsettiği “rezil idareci” ülkenin Bayelsa Eyaleti'nin eski valisi Diepreye Alamieyeseigha.

rezil_nijeryali_idareci.jpg

Devlet kasasından milyonlarca dolar çalmaktan hüküm giyen Alamieyeseigha, 2005'te Londra'da yakalanmıştı. Kefaretle serbest bırakılan ve mahkeme huzuruna çıkmayan Alamieyeseigha, kadın elbisesi giyerek Nijerya'ya kaçmıştı.

Kaynak: Al Jazeera, Reuters, AFP

HABERE YORUM KAT