1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Bu Önemli Tartışma, ‘Özgül Ağırlık’ İddiasıyla Atlatılamaz
Bu Önemli Tartışma, ‘Özgül Ağırlık’ İddiasıyla Atlatılamaz

Bu Önemli Tartışma, ‘Özgül Ağırlık’ İddiasıyla Atlatılamaz

Kişi, kendi kendisinin ‘özgül ağırlığı’ndan nasıl söz edebilir? Bir kalb adamı için böyle bir ifadenin ne kadar ağır olacağını bizzat Bülend Bey de bilir, ama, demek ki siyaset söyletiyor.

A+A-

Selahaddin E. Çakırgil’in Yazısı:

Önce, AK Parti’nin Kızılcahamam’da yıllardır yaptığı istişare toplantılarından bir sonuncusu yapıldı, geçtiğimiz hafta, 2-3 Kasım günlerinde..

Bu toplantı, basına medyaya açık bölümü var, kapalı var..

Kapalı bölümünde her şey konuşulmuş olabilir, tabiatiyle.. Bir takım tasavvurlar, temenniler, eleştiriler, istekler, vs. ama, bunların dışarıya sızdırılması, problem oluşturur.

Nitekim oluşturdu da..

Çünkü, Zaman gazetesi bir satır aralarında küçük bir haber olarak, Tayyîb Erdoğan’ın, Kızılcahamam Toplantısı’nda yaptığını ileri sürdüğü bir kısım görüşleri kamuoyuna duyurdu.

Bu iddiaya göre, toplantıda, kızlı-erkekli öğrenci yurtlarına veya öğrenci evlerine müsaade edilemiyeceği sözkonusu olmuştu.

AK Parti’nin önde gelen bazı isimleri böyle bir konuşma geçmediğini söylediler ve sözkonusu gazetenin haberini yalanladılar.

Medyada da, Zaman’ı asparagas haber yazmakla suçlayanlar oldu.. Zaman’ın, Tayyîb Erdoğan’a yönelik tavrının ‘gel-git’ler halinde sık sık değiştiğini bilenler, bu açıklama da da bir tuzağa düşürme kokusu aradılar, belki..

Bu açıklamalar üzerine, Hükûmet Sözcüsü Bülend Arınç da, o toplantıda, iddia edildiği gibi görüşlerin konuşulmadığı açıklamasını yaptı. Arınç’ın o gazeteyi himaye eden kişi veya cemaatle olan ilişkisini hatırlayanlar, konuya daha bir farklı yaklaştılar. 

Yine de, konu kapanacak gibiydi ki..

5 Kasım Salı günü, Tayyîb Erdoğan, partisinin Meclis Grubu’nda yaptığı haftalık konuşmasında, ‘Ben karakteri itibarı ile farklı bir siyasetçiyim. Bir yerde konuştuğumu inkar etmem..’ deyip, medyada tartışılan konuların gerçeğini ifade açıklayıverdi ve siyasî sahne bir anda alabora oldu.

Erdoğan, -özetle- şunları söylüyordu:

'Biz kızların erkeklerin devletin yurtlarında karışık olarak kalmasına müsaade etmedik, etmiyoruz.

Biz buna kesin olarak müdahil olduk. Kız yurtları ile erkek yurtlarının ayrıştırması noktasında çalışmalarımız sürüyor. Bunda da yüzde 70 oranında da gerçekleştirdik.

Bazı yerlerde yurtlar noktasında eksiklik olduğu için öğrencilerimiz evlerde kalıyor.

Buralardan güvenlik güçlerimize gelen istihbarî bilgiler var. Bu istihbarî bilgilerden hareketle de valiliklerimiz bu durumlara müdahale ediyorlar. Neden bundan rahatsız oluyorsunuz?

Bazı köşe yazarları yazıp çizecekler diye bu ihbarları bir kenara atamayız.

Valiliklerimiz de Emniyet teşkilatımız da bu tür ihbarları değerlendirir ve üzerine gider.

Pekiy, bu şikayetler nerelerden geliyor. Aynı apartmandaki komşulardan.. Çünkü bu karmakarışık ortamlarda her türlü şey olabiliyor. Ondan sonra anneler babalar feryat ediyor 'devlet nerede?' diye. Devletin burada olduğunu anlatmak için bu adımlar atılmaktadır ve atılacaktır.

Bunlara da kusura bakmasınlar, muhafazakar-demokrat bir iktidar olarak müdahil olmak durumundayız. Kimse bunu özel hayata müdahale olarak yorumlanmasın. 

Yazının Devamı…