1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Bu Kesinlikle Kürtlük Davası Değil"
"Bu Kesinlikle Kürtlük Davası Değil"

"Bu Kesinlikle Kürtlük Davası Değil"

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde karakola patlayıcı yüklü traktörle düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Siirtli Jandarma Er Cengiz'in babası PKK'ya tepki gösterdi.

A+A-

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde PKK'lılar tarafından jandarma karakoluna patlayıcı yüklü traktörle düzenlenen canlı bomba saldırısında ölen Jandarma Er Mansur Cengiz'in babası Fadıl Cengiz, PKK örgütüne tepki gösterdi.

Şirvan ilçesine bağlı Durankaya köyünde yaşayan baba Fadıl Cengiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, PKK militanlarının traktöre bağlı su tankına yerleştirdikleri 2 ton patlayıcıyı karakolda patlatmayı hedeflediğini belirterek, hain planı nizamiyede nöbetçi olan oğlu Mansur ve Adıyamanlı Jandarma Er Hakan Cebe'nin bozduğunu söyledi.

Karakola 03.00'te yaklaşan traktörü durması yönünde ikaz eden oğlunun, aracın durmaması üzerine ateş açtığını, bunun üzerine içeri girmeyeceğini anlayan PKK'lının patlayıcı infilak ettirdiğini vurgulayan Cengiz, "Oğlum ve arkadaşı müdahale etmese karakoldaki 40 asker şehit olurdu. Arkadaşları için kendilerini feda etmişler" dedi. 

 

Cengiz, saldırıdan önce PKK'nın kanlı eylemleri nedeniyle tedirgin olduğunu, sürekli acı haber almaktan korktuğunu dile getirdi.

Cengiz, şöyle konuştu:

"Saldırının olduğu akşam evde arkadaşlarla otururken, helikopter ve uçak hareketliği üzerine yanımdakilere 'Her an bir şey olacakmış gibi çok korkuyorum' dedim. Onlar da 'Korkma, bir tek senin oğlun değil ki binlerce arkadaşı var. Allah'ın izniyle hiçbir şey olmayacak' dediler ancak ertesi gün acı haberi aldık. İçimde sürekli korku vardı." 

 

"Acımız tarif edilemez, canımız gitti. Biz de Elhamdülillah Müslümanız, şehitliğin ne olduğunu çok iyi biliyoruz ve bunun için sevinçliyiz." ifadelerini kullanan Cengiz, şöyle devam etti:

"Terör örgütüne şunu söylemek istiyorum: Bu, kesinlikle Kürtlük davası değil. Bir şehit babası olarak Kürdüm, babam ve annem Kürt. Annem Türkçe bilmiyor. Kürdüz, hain Kürt değiliz. Bunların davasının ne olduğunu kendileri de bilmiyor."

Baba Cengiz, örgütün asıl hedefinin ülkeyi bölmek olduğunu vurguladı.

Geçen yıl cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldığını anımsatan Cengiz, sözlerini şöyle tamamladı:

"Eğer Selahattin Demirtaş, bir Kürt olarak Recep Tayyip Erdoğan'dan daha fazla oy almış olsaydı, şu an ki cumhurbaşkanı o olmaz mıydı? Kimse ona 'Sen Kürtsün, cumhurbaşkanı adayı olamazsın' dedi mi? Hayır. Amaç farklı, Kürtlük davası değil, amaç bizi böldürmek." 

AA

HABERE YORUM KAT