1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. "Bu Kabinler İnsanlar İçin Değil, Tavuklar İçin"
"Bu Kabinler İnsanlar İçin Değil, Tavuklar İçin"

"Bu Kabinler İnsanlar İçin Değil, Tavuklar İçin"

Mültecilerin birçoğu Fransa'nın ilk mülteci kampının “uluslararası standartlarda” olduğunu belirtenlerle aynı fikirde değil.

A+A-

Fransa'nın kuzeyindeki Basroch kampından tahliye edilen mülteciler, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve Grand Synthe Belediyesi tarafından yaptırılan Fransa’nın “uluslararası standartlarda” olduğu söylenen ilk mülteci kampına alışmaya çalışıyor.

Ülkenin Manş Denizi kıyısındaki Nord-Pas-Calais bölgesinde yer alan Grand-Synthe'de bu hafta başında faaliyete geçen kampın “uluslararası standartlarda” olduğu bildirilmesine karşın birçok mülteci aynı görüşte değil.

Çamura Batan Uluslararası Standartlar

Kamp içinde âdeta bir sosyalleşme noktası olan ortak alanda AA ekibi 38 yaşındaki Iraklı Murad ile karşılaşıyor.

Yasak olmasına rağmen Basroch kampından getirdiği çadırında kalmaya devam eden Murad “Bu inşa edilen kabinler insanlar için değil, tavuklar için. Şuraya bir bakın kümesten farksız. Bir kişinin bile kalamayacağı bu kulübede 4 kişi yaşamamız bekleniyor.” diyor.

Çadırında demlediği çayı AA ekibine ikram eden Murad, “Her yer çamur içinde. Kabinlerin içiyse buz gibi. Sizce burası uluslararası standartlarda olabilir mi?” diye soruyor.

"Kabinlerde Havalandırma ve Isınma Sorunu Var"

Ahşap barakada annesi ve kız kardeşiyle yaşayan Kuveytli Fasil, AA ekibine kapılarını açtı.

Annesi astım hastası olan Fasil, kabinlerdeki havalandırmanın yetersizliği ve ısınma sorunu yüzünden çok zorlansalar da bugünlerin geçeceğine inanıyor.

Fasil, kendilerine mülteci değil, insan gözüyle bakılmasını istiyor.

Yaşadıkları bu sefaletten önce bambaşka hayatları olduğunu dile getiren Fasil'in tek istediği, yeni bir hayat kurmalarına yardım edilmesi.

Yeni Açıldı, Kapanma Riskiyle Karşı Karşıya

Basroch kampından tahliye edilen yaklaşık bin 200 mültecinin yerleştirildiği kamp 220 ahşap barınaktan oluşuyor.

Her barınakta 4 kişi yaşama zorunluluğu bulunan kampta ısınma sorunu benzinle çalışan seyyar sobalarla çözülmeye çalışılıyor. Yaklaşık 5 ayda inşa edilen kampın en az 1 yıl hizmet vermesi bekleniyor.

Kampta, bir hastane ve okul bulunuyor. Tuvalet ihtiyacı seyyar kabinlerde giderilirken, duş alma kabinleri de yer alıyor.

Hizmet vermeye başladığı süre, henüz bir hafta bile olmayan kamp şimdi de kapanma riskiyle karşı karşıya.

AA

HABERE YORUM KAT