1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Bu İnsanlar Batı’nın Vicdanı Oldular!
Bu İnsanlar Batı’nın Vicdanı Oldular!

Bu İnsanlar Batı’nın Vicdanı Oldular!

Gazze’nin acı sesine Batı’nın vicdanı da kulak veriyor.

A+A-

Batı medeniyetinin vicdanı olan bir avuç insan, yerleşik duyarsızlığa inat “Gazze’ye özgürlük filosu” ile Gazze’ye doğru yola çıkıyor. Katılımcılar arasında üst düzey yöneticiler, uluslararası kurum ve kuruluşların temsilcileri, senatörler, sanatçılar, akademisyenler, milletvekilleri, farklı din ve görüşlere ait temsilciler, ünlü şarkıcılar, yazarlar, ressamlar ve yönetmenler bulunuyor.

İşgal ve abluka altındaki İslam toprağı Gazze’nin acı sesine Batı’nın vicdanı da kulak veriyor. Dünya’nın üstüne 200 yıldır bir kabus gibi çöken Batı Medeniyetinin vicdanı olan bir avuç insan, Batı’daki yerleşik duyarsızlığa inat “Gazze’ye özgürlük filosu” ile Gazze’ye doğru yola çıkıyor.

Katledilen Vittorio’nun Ailesi de Gazze’ye Yola Çıktı

22 farklı ülkeden yüzlerce insanın 10 gemi ile yola çıkma hazırlıkları yaptığı filoda yer alan İtalyan, İsveç ve Fransız aktivistlerin üst düzey olması ise oldukça dikkat çekiyor. Senatörlerin, uluslararası kurum ve kuruluşların temsilcilerinin, ünlü yazar, sanatçı, şarkıcı, müzisyen, ressam ve yönetmenlerin yanısıra farklı din ve görüşlere ait temsilciler de özgürlük filosunda yer alıyor. Filoya destek verenler arasında çok sayıda milletvekili de bulunuyor. İtalya’dan Gazze’de katledilen aktivist Vittorio Arrigoni’nin annesi, babası ve kız kardeşinin de yer alacağı filoda Yahudi aktör ve müzisyen Moni Ovadia, Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Dario Fo, ünlü yazar Franca Rame, Napoli Milletvekili ve eski Belediye Başkanı Luigi de Magistris, Sol parti Senatörleri Vincenzo Vita, Paolo Nerozzi, Roberto Di Giovan Paolo, Silvana Amati ve Giuseppe Giulietti ve Avrupa Parlamentosu eski Başkan Yardımcısı Luisa Morgantini de bulunacak.

Sanatçılar, Akademisyenler Hukukçular, Yönetmenler

İtalya’da çok meşhur olan pop şarkıcısı Fiorella Mannoia’nin yanı sıra İtalya’dan filoya destek veren üst düzey isimlerden bazılarının isimleri şöyle; Hakim Domenico Gallo, Ambientalista Ulusal Forumu Başkanı Ciro Pesacane, WWF Başkanı Stefano Leoni, müzisyen Toni Esposito, Roma La Sapienza Üniversitesi’nden Fizik Profesörü Andrea Frova, ünlü yazar Mariapia Marenzana, Roma La Sapienza Üniversitesi’nden teorik fizik profesörü Giorgio Parisi, Macerata Üniversitesi Profesörü Gennaro Carotenuto, şarkıcı Emanuela Risari, müzisyen Marco Iacobini ve fotoğrafçı Batsceba Hardy.

Fransa’dan özgürlük filosuna katılan ve destek veren isimler de aynı İtalya örneğinde olduğu gibi üst düzey isimlerden oluşuyor. Fransa’da özellikle Komünist Parti ile beraber bazı Kiliselerin de Gazze’ye özgürlük filosuna destek vermesi dikkat çekiyor.

Birçok Sivil Toplum Örgütü Lideri Destek Veriyor

Fransa’dan filoya katılım sağlayan ve destek verenler arasında Avrupa Komisyonu üyesi ve ekonomist Maite Albagly, şarkıcı Alee, ACCA örgütü genel başkanı Henri Alleg, CNRS araştırma direktörü Elisabeth Alles, besteci Bernard Ascoli, oyuncu Ariane Ascaride, filozof Alain Badiou, aktör Marie-Christine Barrault, şair Nicole Barrière, yazar Tahar Bekri, ressam Mustafa Boutadjine, filozof Christine Buci-Glucksmann, oyuncu Laurence Chable, Prof. Jean-Pierre Chagnollaud, Fransa Protestan Federasyonu eski Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Arnold de Clermont, ünlü yazar Didier Daeninckx, aktör, komedyen ve yapımcı Jamel Debbouze, filozof Etienne Balibar, Barış Hareketi Eşbaşkanı Arielle Denis, koreograf Catherine Diverrès, LDH Başkanı Jean-Pierre Dubois, Adalet ve Barış Başkanı Bishop Michel Dubost, MRAP Eşbaşkanı Jean-Claude Dulieu, CMF Başkanı Nabil Ennasr, film yapımcısı Maurice Faillevic, MRAP Eşbaşkanı Gianfranco Fattorini ve şarkıcı Dominique Grange de yer alıyor.

Siyasi Parti ve Farklı Din Temsilcileri de Destekliyor

Esnaf du Monde Federasyonu başkanı Stephane Le Borgne’nin yanısıra Fransa ekibinden öne çıkan diğer isimler şöyle; AFPS Başkanı Jean-Claude Lefort, Fransa Protestan Federasyonu eski Başkanı Jacques Maury, filozof Jean-Luc Nancy, yönetmen ve oyuncu Anastassia Politi, şarkıcı Titi Robin, UNESCO Filistin Büyükelçisi ve Yazar Elias Sanbar, UJFP Eşbaşkanı Michele Sibony, Barış ve Özgürlük için Uluslararası Kadın Ligi Fransız bölüm Başkanı Marlene Tuininga, Champigny-sur-Marne PCF Belediye Başkanı Dominique Adenot, Bagneux Belediye Başkanı Marie-Hélène, Paris Senatörü Nicole Borvo-Cohen-Seat, Paris Senatörü Alima Boumediene, PCF Kuzey Senatörü Michelle, PCF Uluslararası İlişkiler Başkanı Jacques Fath, Belediye Başkanı Gonfreville-l’Orcher, Martinik Bölge Konseyi Başkanı Serge Letchimy, Martinik ve PS Milletvekili Louis-Joseph Manscour, NPA Sözcüsü Myriam Martin, PCF Belediye Başkanı Yannick Boulard, Lille Komünist Partisi Sekreteri Demeulemeister Joseph, PCF Lécluse Belediye Başkanı Isabelle Lepoivre, Kuzey PCF Federasyonu Sekreteri Fabien Roussel.

İsveç’in Vicdanı Oldular

İsveç’den Gazze’ye Özgürlük Filosuna katılım sağlayan isimler de oldukça dikkat çekici. İsveç hükümetinin eski iletişim bakanı Georg Andersson ve İsveç Yeşiller Partisi lideri Gustav Fridolin’in yanısıra çok sayıda milletvekili, akademisyen ve sanatçı da filoya destek veriyor. İşte İsveç’ten öne çıkan isimler: Tarihçi Michael Azar, şair Faraj Bayrakdar, Meclis üyesi Bengt Berg, yönetmen Eva Bergman, siyaset bilimi profesörü Ulf Bjereld, Stockholm piskoposu Eva Brunner, edebiyat tarihçisi Haideh Daragahi, sosyolog Maud Edgren-Schori, İsveç Barış ve Tahkim Derneği Başkanı Anna Ek, aktör Gösta Ekman, Sol Parti Dışişleri Sözcüsü Hans Linde, Ulaştırma İşçileri Sendikası Başkanı Lars Lindgren, Härnösand kentinde belediye başkanı Fred Nilsson, yazar Henning Mankell, Gıda İşçileri Uluslararası Birliği Başkanı Hans-Olof Nilsson, yönetmen Suzanne Osten, ekonomi profesörü Mårten Palme, Meclis üyesi Veronika Palm, İsveç Sağlık Profesyonelleri Derneği Başkanı Sineva Ribeiro, aktör Stellan Skarsgård, Meclis üyesi Maria Stenberg, Nobel ödülü sahibi Desmond Tutu, müzisyen Joakim Thåström, müzisyen Mikael Wiehe, aktör Sven Wollter ve yönetmen Ruben Östlund.

MUSTAFA R. ÖZGÜR / YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum