Bu Hanım Vekil, Ne Diyor ve Neyi Temsil Ediyor?

28.12.2015 10:52
Bu Hanım Vekil, Ne Diyor ve Neyi Temsil Ediyor?
"Başındaki örtünün neyin sembolü olduğunu unutmadıysa, kendisinin neyi temsil ettiğinin cevabını açık yüreklilikle verebilir mi?"

Selahaddin E. Çakırgil, HDP'li başörtülü bir vekil hakkında eleştirilerde bulunuyor:

28 Şubat 1997 Askerî Darbe zorbalığı döneminde, inançlarının gereğince örtünen müslüman kızların üniversite önlerinden en zorbaca kemalist-laik baskılarla kovuluşu günlerinde, inancının gereğince örtünmeye dikkat gösteren ve bir hanım olması hasebiyle katıldığı mücadelelerde, hattâ cop kullanan polislere tekme savuracak kadar atak, delişmen birisi vardı.

Şimdi o hanım, o günlerdeki inancına safsata diyen ve o inanca, kürd halkını uyutmak için kullanılmış bir afyon nazarıyla bakan bir malûm partiden, İstanbul m.vekili..

*

Onun 22 Aralık günü Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmanın videosunu izledim.

Meclis Başkanlığı’nı da kendi partisinden bir başka hanım üstlenmişti.

O gün, o kürsüye mazbut şekilde örtündüğü hicabıyla çıkan hanımın orada neyi temsil ettiğini derin bir acıyla düşündüm.

Düşündüm ki, bu hanım, 18-20 yıl öncelerde o girdiği mücadelelerde, o örtüsüyle bütünleşiyor ve inancıyla çelişkiye düşmüyordu.

Bugün ise.. Başındaki örtünün neyin sembolü olduğunu unutmadıysa, kendisinin neyi temsil ettiğinin cevabını açık yüreklilikle verebilir mi?

O, herhâlde, partisinin ideolojik haritasını elindeki silah gücüyle ve terör elemanlarının elindeki eylemleriyle tayin eden Kandil’deki şeflerinin, İslâm kardeşliğinin bir safsata olduğunu söylediklerinden habersiz değildir.

Eğer, o bugünkü hicabının ifade ettiği değerler sistemine hâlâ bağlı olduğunu düşünüyorsa; o değerleri bir safsata olarak gören bir ateist yapılanmanın propaganda elemanı durumuna düşürüldüğünü de görmelidir.

*

(...)

Yazının Devamı İçin Tıklayın >>>

Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim