Bu da Fransa'nın Mali'deki Guantanamo'su

22.02.2013 04:48
Bu da Fransanın Malideki Guantanamosu
Fransız ve Mali ordusuna bağlı askerler ülkenin kuzeyindeki halka tam anlamıyla köpek muamelesi yapıyor.

FATİH AÇA / YENİ ŞAFAK

Fransız ve Mali ordusuna bağlı askerler ülkenin kuzeyindeki halka tam anlamıyla köpek muamelesi yapıyor. Gao ve Timbuktu'da yerli Tuareg ve Arapları rastgele tutaklayıp zincirlerle birbirine bağlayan askerler, terör estiriyor. Gao'da geçen hafta bedenleri asitle yakılmış ve elektrik şoku uygulanmış 4 ceset bulundu.

Mali'de Fransız birlikleri ile Mali ordusunun ülkenin kuzeyindeki direnişçilere yönelik askeri harekatı bir ayı geride bıraktı. Geride kalan dönemde kuzeydeki pek çok şehir ve kasaba askerlerin eline geçerken buralarda gerçekleştirilen işkence ve kötü muamele olayları soykırım olarak adlandırılmaya başlandı. İşkencelerin hedefinde kuzeyde yaşayan ve güneydeki siyahi Afrikalılar tarafından 'soluk tenliler' olarak adlandırılan Tuaregler ve Araplar bulunuyor. Bu gruplara karşı yapılan işkenceler bağımsız uluslararası kurumlar, bölgede bulunan gönüllü doktorlar, haber ajansları ve hatta bizzat Fransız ve Malili askerler tarafından doğrulanıyor.

ÖNCE TECAVÜZ SONRA İŞKENCE

Goa ve Timbuktu işkence ve kötü muamele olaylarının en sık yaşandığı yerler. Tanıklar yaşananları 'Askerler tutsaklara köpek gibi davranıyor' şeklinde tanımladı. Goa'daki paramiliter polis gücünün başında bulunan Albay Saliou Maiga pek çok işkence olayının kayıtlara geçtiğini ve eğer askerler kontrol altına alınmazsa bunların daha da artacağını söyledi.

AFP, Gao ve Timbuktu yakınlarında en az 4 kişinin cesedinin bulunduğunu bildirdi. Cesetlerdeki izler öldürülmeden önce kurbanların bedenlerinin sigara ve asitle yakıldığını, elektrik şoku uygulandığını gösteriyor. Ayrıca bedenlerde kırık kemik ve kurşun yaraları da bulundu. AFP'ye konuşan bir kadın da önce tecavüze uğradığını ardından üzerinde sigara söndürüldüğünü, burun deliklerinden asit döktüğünü anlattı.

İşkence ilk gün başladı

Goa'daki insan hakları ihlallerine dair haberler, kentin 10 Şubat'ta Fransız ve malili askerlerin eline geçmesiyle başladı. İlk gün askerler silahsız sivillerin üzerine ateş açarak 3 kişiyi öldürdü.

Palaska dayağı

Geçen ay Malili bir asker Gao'da yaşlı bir sivili sokak ortasında böyle dövmüştü.

Gao'da patlama: 2 ölü

Mali'de Fransız askeri üssünün 800 metre uzağında bir arabada meydana gelen patlama sonucu 2 kişi öldü. Görgü tanığı Musa Ensari, Mali'nin kuzeyindeki Kidal şehrinde bulunan Fransız askeri üssüne 800 metre uzaklıkta bir arabada patlama meydana geldiğini ve sürücü ile bir güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini belirtti. Mali ordu sözcüsü Dauda Dierra, silahlı grupların dün gece Gao'daki kontrol noktasına saldırdığını kaydederek, Tevhid ve Cihat Hareketi'nin bölgeyi kontrol altına almaya çalıştığını ancak başarılı olamadıklarını söyledi.

Gazetecilere baskı

Mali'de yaşanan işkence olaylarının tam tablosu şu an için bilinmiyor. Ülkenin fiziki koşulları ve savaş halinin getirdiği olumsuzlukların yanı sıra Malili askerlerin baskıları da gerçek resmin ortaya çıkmasını engelliyor. Bugüne kadar gazetecilere yönelik fiziksel bir saldırı haber gelmedi ancak askerlerin gazeteciler üzerinde psikolojik baskı uyguladığı biliniyor.

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
 • Mali'de Çatışma: 17 Ölü06 Mayıs 2015 Çarşamba 08:01
 • "Mali'de 15 Mayıs'ta Barış Anlaşması İmzalanacak"20 Nisan 2015 Pazartesi 21:32
 • Mali'de Bombalı Saldırı16 Nisan 2015 Perşembe 02:23
 • Mali'de BM Barış Gücü Karargahına Saldırı08 Mart 2015 Pazar 21:21
 • Mali'de BM Gücü'ne Saldırı Düzenlendi17 Ocak 2015 Cumartesi 18:25
 • Mali'de BM Askerlerine Darbe03 Ekim 2014 Cuma 16:28
 • Mali'de BM Gücüne Karşı Bombalı Saldırı23 Ekim 2013 Çarşamba 21:18
 • Fransızlar Mali’de Tarihi Yok Etti04 Haziran 2013 Salı 05:36
 • Fransız Direnişçi Mali’de Tutuklandı!03 Mayıs 2013 Cuma 12:46
 • Malide Ölen Fransızların Sayısı 5e Çıktı18 Mart 2013 Pazartesi 12:54
 • PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim