1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Bu Çok Yönlü Oyunun Asıl Hedefi, Hükûmet’i Vurmaktır!
Bu Çok Yönlü Oyunun Asıl Hedefi, Hükûmet’i Vurmaktır!

Bu Çok Yönlü Oyunun Asıl Hedefi, Hükûmet’i Vurmaktır!

Her ne kadar iddialar malî yolsuzluk odaklı gibi gözükse bile, asıl hedef, Hükûmet’i seçim öncesinde halk desteğinden mahrum bırakarak, uluslararası zayıf göstermektir.

A+A-

Selahaddin E. Çakırgil

Bu Çok Yönlü Oyunun Asıl Hedefi, Hükûmet’i Vurmaktır!

İki gündür; sadece Türkiye kamuoyunu derinden çalkalandıran değil, dünya kamuoyunu da yakından ilgilendiren bir yolsuzluk operasyonu ile karşı karşıyayız. Ağır, pis kokuları her tarafa yayıldı, bu operasyonun..

Konunun birkaç noktası, daha bir önemli..

1- Cemaat denilen mâlum grup ile, Hükûmet arasında cereyan eden psikolojik savaşın devamı mahiyetinde algılanan yönü.. Ki, bu operasyonun, bir eski ünlü futbolcu olmaktan bir özelliği olmayan bir kişinin AK Parti m.vekilliğinden, -bağlısı olduğu Cemaat’e karşı yürütüldüğünü iddia ettiği yıpratma-çökertme savaşını gerekçe göstererek- istifa etmesinin hemen ardından gelmesi de konunun bir ayrı yönü.. Daha önce, aynı konudan kaynaklanan zıdlaşmalar dolayısiyle bir diğer m.vekili (Kütahya m.vekili Prof. İdris Bal) partiden ihraç edilmek üzereyken kendisi istifa etmişti. (Bu kişinin, birkaç ay önce, TRT ekranlarından yaptığı bir konuşmada, Türkiye’nin İsrail ile dost  olduğunu ve M. Marmara gemisi etrafında gelişen hadiselerin etkisinin aşılması gerektiğine dair sözleri ilgimi çekmiş ve Kütahya’yı tanıyan bir akademisyenden, ‘kimdir bu zat’ diye sorduğumda,  ‘Uluslararası İlişkiler konusunda akademisyenmiş.. Kütahyalıdır ama, Kütahya’da pek tanınmaz. Sadece, onun  F.G.’nin kontenjanından m.vekili yapıldığı bilinir..’ cevabını almıştım.) AK Parti içinde, aynı hassasiyette, daha 20-25 kadar olan m.vekillerinin olduğu da söyleniyor. Belki birkaç kişinin istifası daha sağlanabilir belki, ama, Hükûmet’i düşürmek için halihazırda 47 m.vekilinin istifasına ihtiyaç vardır. O sayı bulunabilirler mi, bilinmez.

Diyelim ki, buldular veya bulamadılar ve Mart-2014 sonunda, yani 3,5 ay sonra yapılacak olan mahallî seçimlerde, AK Parti, bazı önemli merkezleri yerleri kaybeder ve o önemli merkezler yeniden kemalist-laik cenahın eline geçerse.. Bunun siyasî ağırlığını FG. ve Cemaat’i taşıyabilecek midir?

Birileri, ‘Bize ne, kim gelirse gelsin..’ diyebilir, ama, Anadolu müslümanlarının  hangi merhalelerden geçip bugünkü noktaya geldiği farketmek idrakinde olanlar herhalde böyle bir ilgisizlik gösteremezler.

Yazının Devamı…