1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bu Arşiv Faili Meçhulleri Aydınlatacak
Bu Arşiv Faili Meçhulleri Aydınlatacak

Bu Arşiv Faili Meçhulleri Aydınlatacak

Abdülkadir Aygan’ın yurtdışına kaçarken kaybettiği arşivine İstanbul Başsavcılığı ulaştı.

A+A-

Haber: Helin Şahin

Arşivde Musa Anter ve Vedat Aydın cinayetlerinin de aralarında bulunduğu onlarca faili meçhul cinayeti aydınlatacak belgelerin olduğu öğrenildi.

PKK ve JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan’ın kayıp arşivi İstanbul’da ele geçirildi. Arşivde başta Kürt yazar Musa Anter ve eski HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ın aralarında bulunduğu onlarca faili meçhul cinayete ilişkin bilgilerin yer aldığı belirtildi. PKK itirafçısı olduktan sonra uzun yıllar JİTEM yapılanmasında görev alan Abdülkadir Aygan, daha sonra yurtdışına kaçmıştı. Kaçtığı sırada yanına aldığı arşivini ise kaybetmişti.

İstanbul ulaştı ve raporlaştırdı

Aygan’ın kayıp arşivine ulaşıldı. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki JİTEM davasının sanıklarından olan Abdülkadir Aygan’ın kayıp arşivine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ulaşıldığı ve şu an istihbarat birimleri tarafından incelenerek raporlaştırıldığı ifade edildi. Bu gelişme üzerine Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçtiği ve İstanbul’dan arşivle ilgili çalışmaların tamamlanıp, arşivin kendilerine ulaştırılmasını istediği kaydedildi. Diyarbakır savcılığının, arşivle ilgili incelemeleri hızla tamamlayıp faili meçhul birçok cinayetle ilgili dava açmaya hazırlandığı öğrenildi.

JİTEM’in takip arşivi de var

Aygan’ın kayıp arşivinde Diyarbakır ve bölgesinde yaşanan birçok faili meçhul cinayete kurban giden kişilere ait ev, araç plakası ve telefon numaralarının yer aldığı belirtildi. JİTEM’in hedef seçtiği birçok kişinin ikametlerine ait krokiler, JİTEM personellerinin hatıra fotoğrafları, PKK’ya yardım iddiasıyla takip edilen siyasetçiler, avukatlar, kamu görevlileri, köylüler ve korucuların kişisel bilgilerinin arşivde yer aldığı kaydedildi.

STAR 

HABERE YORUM KAT