1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. B'Tselem: İsrail Göstericileri Öldürüyor
BTselem: İsrail Göstericileri Öldürüyor

B'Tselem: İsrail Göstericileri Öldürüyor

İsrailli İnsan Hakları Örgütü İsrail Ordusu'nun Batı Şeria'da, 'göstericiler için kullandığı silahların' ölümlere yol açtığını açıkladı.

A+A-

İsrailli İnsan Hakları Örgütü B'Tselem, İsrail Ordusu'nun Batı Şeria'da, 'göstericileri dağıtmak için kullandığı silahların' ölümlere yol açtığını belirtti.

B'Tselem tarafından yayımlanan raporda, İsrail ordusunun Batı Şeria'da düzenlenen protestolar esnasında Filistinlileri dağıtmak için ''ölümcül olmayan silahlar'' kapsamındaki biber gazı, gaz bombası, plastik mermi gibi silahlar kullandığını, fakat plastik mermiler sonucu 10, ateş açılması sonucu da 46 Filistinlinin protestolar esnasında hayatını kaybettiğini bildirdi.

B'Tselem, İsrail'in göstericileri dağıtmak amacıyla kullandığını öne sürdüğü silahların kullanım şekline her zaman uyulmadığını, usul dışı kullanıldığında denetleyecek bir mekanizmanın da olmadığına dikkati çekti. İsrail ordusunun Filistinlilerin düşünce özgürlüğünü ve protesto haklarını engellediği de raporda ayrıca yer aldı.

İsrail ordusunun operasyon ve müdahaleleri sonucu geçen yıl 382, yılbaşından bu yana ise 17 Filistinli hayatını kaybetti. (TRTHaber)

HABERE YORUM KAT