BTK’dan Siber Saldırılara Karşı Yeni Yükümlülükler

13.10.2013 16:56
BTK’dan Siber Saldırılara Karşı Yeni Yükümlülükler
Elektronik Haberleşme Güvenliği Yönetmeliği Taslağı kamuoyu görüşüne açıldı.

BTK, elektronik haberleşme güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak işletmecilerin uyacakları usul ve esasları düzenleyen Elektronik Haberleşme Güvenliği Yönetmeliği Taslağı'nı kamuoyu görüşüne açtı.

Taslağın mevcut haliyle yürürlüğe girmesi durumunda, elektronik haberleşme hizmeti sunan, alt yapı sağlayan ve işleten işletmeciler, bünyelerinde Siber Olaylara Müdahale Ekibi (SOME) kuracak ve ulusal siber güvenliğin sağlanmasına ilişkin Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi'nin (USOM) koordinesinde ve belirlediği esaslar çerçevesinde gerekli tedbirleri alacak.

Sunucular, yönlendiriciler ve diğer şebeke elemanlarının; hizmet dışı bırakma ve dağıtık hizmet dışı bırakma saldırıları, zararlı yazılım yayılması gibi siber saldırılara karşı korunması amacıyla, haberleşme hizmetinin tipi de dikkate alınarak, IP adreslerinde, haberleşme portlarında ve uygulama protokollerinde sinyal işleme kontrolü, kullanıcı yetkilendirme ve erişim kontrolleri gibi mekanizmalar kullanılacak.

İşletmeciler söz konusu saldırılara karşı, USOM ile koordinasyon içerisinde hedef alınan sisteme yönlendirilen saldırı paketlerinin filtrelenmesini sağlayacak, saldırılarda kullanılan haberleşme portunu kısıtlayacak. Siber saldırı kaynağının kendi abonesi olması durumunda ilgili abonenin bilgilendirilmesi ve abone tarafından talep edilmesi halinde sunulan haberleşme hizmetinin askıya alınmasını sağlayacak.

İşletmeciler, zararlı yazılımların yayılmasını sağlayan istenmeyen elektronik mesajları da engelleyecek.

İşletmeci, bir felaket veya hata durumunda ihtiyaç duyulacak tüm bilgi ve yazılımların kurtarılmasına imkan verecek şekilde yedek alınmasını sağlayacak.

İşletmeciler, bir felaket, arıza veya hata durumunda sunulan elektronik haberleşme hizmetinin sürekliliğinin veya zamanında kurtarılmasının sağlanması için, ilgili sistemlerin bulunduğu yerde meydana gelebilecek bir felaketten etkilenmeyecek uzaklıkta felaket kurtarma merkezi kuracaklar.

TRT

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim