1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Brezilya Cumhurbaşkanı Rousseff: Mücadeleye Devam Edeceğim
Brezilya Cumhurbaşkanı Rousseff: Mücadeleye Devam Edeceğim

Brezilya Cumhurbaşkanı Rousseff: Mücadeleye Devam Edeceğim

Görevden azledilmesi ihtimali artan Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma kendisinin "masun bir kurban" olduğunu söyledi ve mücadeleye devam edeceğini vurguladı.

A+A-

Rousseff, 2014 genel seçimleri öncesinde Brezilya'nın bütçe verilerini manipüle etmekle ve bu yolla seçim kampanyasına destek çekmeye çalışmakla suçlanıyor.

Rousseff azil talebi kabul edilirse iktidara geri dönmek için mücadele edeceğini vurguladı.

Senato'daki oylamada azil soruşturması kararı çıkarsa Rousseff altı aylığına görevden uzaklaştırılacak.

Brezilya'nın önde gelen gazetelerinin geçtiğimiz günlerde yaptığı kamuoyu yoklamasına göre 81 senatörün büyük kısmı Rousseff'in yargılanması yönünde oy kullanacak.

BBC Muhabiri Wyre Davies'e pekçok konuda açıklamalarda bulunan Rousseff ayrıca Brezilya'da yolsuzlukla mücadele için "yeterince çaba harcanmadığını ancak hükümeti sırasında "etkinliğin arttığını" savundu.

'Masum bir kurbanım'

Dilma Rousseff "Evet ben kesinlikle bir kurban olduğuma inanıyorum ve tabi ki masumum. Aynı zamanda masum bir kurbanım. Hükümetimizin ve destekçilerimizin inandığı devam eden azil sürecinin gayrimeşru ve yasadışı olduğu. Tabi ki her şey bir yalana dayanıyor. Azil süreci kılığında dolaylı bir seçim bu" dedi.

Rouseff ayrıca "Yapacağımız şey direnmek, direnmek ve direnmek, mücadeleden zaferle çıkmak ve göreve geri dönmek" diye konuştu.

Rousseff bütçe manipülasyonuyla ilgili iddiaları da Brezilya'daki genel uygulama olarak tanımladı.

Senato'daki oylamada basit çoğunluk sağlanması Rouseff'in azil talebiyle yargılanmasına yetiyor. Rousseff'in yargılandığı sırada görevinin askıya alınacağı altı ay boyunca yerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Michel Temer alacak.

Rousseff'in azledilmesi için de Senato'nun üçte ikisinin onayı gerekiyor. Roussef azledilirse Temer geçiş sürecinde Cumhurbaşkanlığı görevine devam edecek.

HABERE YORUM KAT