1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bozdağ: 'Gülen Gölgesi Yasayla Kalkmaz'
Bozdağ: 'Gülen Gölgesi Yasayla Kalkmaz'

Bozdağ: 'Gülen Gölgesi Yasayla Kalkmaz'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yargıdaki Fethullah Gülen etkisinin yasal değişikliklerle kaldırılamayacağını söyledi. Bozdağ, "Ne değişiklik yaparsak yapalım, bunu başarma şansımız gözükmüyor" dedi.

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici'nin hükümeti sert sözlerle eleştirdiği açıklamasıyla ilgili soruları yanıtladı. Bozdağ yargıda Gülen Cemaati mensuplarının etkili olduğu tartışmalarını üzüntüyle karşıladığını söyledi: 

"Neden üzülüyorum, bu yargı sadece milletin yargısıdır. Anayasa'yla hukuka, kanuna ve vicdana bağlı olmalıdır. Bunun dışında hiçbir kimseye bağlı olmamalı. Savcılar Cumhuriyet'in savcısı, yargı görevini yapanlar millet adına karar verenlerdir. Bunların başka yönlere bağlılıkla hareket ettiğinin söylenmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Ancak maalesef böyle bir kabul de var toplumda."

Bozdağ hükümet olarak yapılan yasal değişikliklerin yargıda Gülen etkisini kaldırmaya yetmediğini söyledi: 

"Bu kabulleri ortadan kaldıracak, yargının üzerindeki Fethullah Gülen gölgesini veyahut da bir tarikatın, bir ideolojinin, bir siyasetin gölgesini kaldıracak olan şey anayasa ve yasalarda yapılacak değişiklikler değildir. Biz ne değişiklik yaparsak yapalım, bunu başarma şansımız gözükmüyor. Ama bunu yargıda görev yapan hakim ve savcılar kaldırabilir. Ve onlar adli işlemlerle kaldırabilir, verdikleri adil kararlarla kaldırabilir."

Yargıya yönelik operasyon iddiası

Bozdağ, Emniyet'in ardından yargıda da Cemaat'e yönelik operasyon yapılacağı iddialarını yanıtladı. Bozdağ "Bizim bir planlamamız yok" dedi, soruşturmaların siyaset kurumu tarafından yapılmadığını belirtti. 

Hakim ve savcıların soruşturulmasının yöntemlerinin ayrı olduğunu belirten Bozdağ, HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici'nin yazılı açıklaması için "korsan" ifadesini kullandı. 

"Hamsici'nin yaptığı açıklama her ne kadar başkanvekili sıfatını kullanmış olsa da şahsi görüşüdür, HSYK adına yapılmamıştır. Daha önce de böyle kamuoyunda çıkan tabiriyle 'korsan' açıklama yapmıştı, bu da onlardan bir yenisidir. Baktığınızda bazı mesajlar içeriyor, hangi kesime verdiğini okuyanlar anlıyor. İtirazımız da bunadır. Üzerlerinde yargı cüppesi değil de, sanki kin cüppesi var. HSYK’nın sigorta görevini sağlıklı şekilde yapması gerekir. Sayın Hamsici’nin korsan bildirisi aba altından sopa göstermektir "

Hamsici ne demişti?

HSYK 3. Dairesi, hakimler ve savcılar hakkında soruşturma yapılmasına gerek olup olmadığına karar veren, bu konudaki soruşturmaları yürüten daire.

HSYK Başkanvekili ve 3. Daire Başkanı Ahmet Hamsici, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın daireyi Gülen Cemaati ile ilgili olduğu iddia edilen hakim ve savcıları himaye etmekle suçlamasının ardından yazılı açıklama yaptı.

Hamsici yargının, istenen kararları çıkarma adına ideolojik bir araç olarak kullanma çabaları olduğunu savundu; bunun yargıya olan güveni azalttığını vurguladı. Hamsici, yargı kararlarının, yargıç ve savcıların kişilik ve kimlikleri üzerinden sorgulanır hale geldiğini kaydetti.

HSYK Başkanvekili Hamsici yargının belli kişi ve grupların hedeflerini gerçekleştirecekleri bir araç olmadığını belirtti:

"Yargı, karşıtlarını sindirmek ve ortadan kaldırmak için silah olarak kullanılamayacağı gibi, hukuka aykırı eylem ve işlemlerin aklanması için de kalkan olarak kullanılamaz. Bu bağlamda, yargı karşısında herkes eşittir... Yargı suç işleyene tolerans göstermez ama siyasi irade tarafından da bir silah olarak kullanılamaz."

Hamsici HSYK'nın yayınladığı ve soruşturmalarda izlenecek usûl ve kaidelere ilişkin genelgelerin yasama organı tarafından ortadan kaldırıldığını savundu. Hamsici gözaltındaki kişilerin suçlu olarak kamuyonu duyurulması, basın önüne çıkarılması, bu kişilerin basınla sorulu cevaplı görüştürülmeleri ve teşhir edilmelerine izin verilmemesi gerektiğini savundu.

HSYK'da Ekim'de seçim var

Bozdağ'ın bu sözlerle tepki gösterdiği HSYK'da Ekim ayında seçim var. Adlî ve idari yargıdan, savcı ve hakimlerin oylarıyla 22 kişilik kurulun 10 üyesi seçilecek. Kurulun diğer üyelerinden dördü cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek. Yargıtay üyeleri arasından 3, Danıştay üyeleri arasından iki, Adalet Akademisi üyeleri tarafından da bir isim daha seçilecek.

HABERE YORUM KAT