Bozdağ: Başörtüsü Yasağı Yok

01.03.2013 13:32
Bozdağ: Başörtüsü Yasağı Yok
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ''Başörtüsü yasağını öngören bir Anayasal düzenleme yok. Yasal düzenleme de yok. İdari uygulamalar var. Bunlar doğru değil'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı'yı ziyaret etti. Bozdağ, burada yaptığı açıklamada, Türkiye'de uygulamada pek çok eşitsizliğin AK Parti hükümetleri döneminde ortadan kalktığını söyledi.

Geçmişte üniversitelerde başörtülü öğrencilerin sıkıntılar yaşadığını hatırlatan Bozdağ, şöyle konuştu:

''Üniversitelerde başı örtülü evlatlarımız okuma imkanı bulamıyordu. Bunu da ortadan kaldıran adımlar attık. Bu noktada bir eşitlik hayata geçti. Katsayı uygulaması vardı. Orada da ayrı bir haksızlık söz konusuydu. Meslek liselerinde okuyan öğrencilerimizle diğer liselerimizde okuyan öğrencilerimizi eşit şartlarda yarışa sokamıyorduk.

Şu anda üniversiteye girişteki eşitsizlikler kalktı üniversitelerdeki başörtüsü zulmü ortadan kalktı ve Türkiye pek çok alanda önemli değişimleri yaşadı.

Başörtüsü yasağını öngören bir anayasal düzenleme yok. Yasal düzenleme de yok. İdari bir takım tasarruflarla ortaya konmuş uygulamalar var. Bunlar kabul edilebilir, doğru şeyler değil. Eşitlik ilkesine, hukuk devletinin gereklerine, demokrasiye, insan haklarına uygun uygulamalar değil.

Bu uygulamaların zaman içeresinde ortadan kalkacağına bu alanda da Türkiye'nin normalleşme sürecini yaşayacağına inanıyorum.''

Çözüm süreci

Bozdağ, ''Çözüm süreci içerisinde, zaman zaman sürecin içerisindeki halk desteğini ortadan kaldırmaya dönük, bu sürecin yürümesini engellemeye dönük, sürecin doğurduğu pozitif iklimi ortadan kaldırmaya dönük olaylar olabilir.

Milletimizin çözüme olan inancı ve çözümün gerçekleştirilmesi konusunda bütün siyaset kurumuna olan talimatı da ortadadır. Biz milletimizden aldığımız talimat çerçevesinde yolumuza devam edeceğiz'' diye konuştu. (AA)

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim