1. HABERLER

  2. HABER

  3. Boykotlar Müslümanların Bayramına Engel Olamadı
Boykotlar Müslümanların Bayramına Engel Olamadı

Boykotlar Müslümanların Bayramına Engel Olamadı

PKK'nin şehirlerde tehdit ve boykot çağrıları ile ortadan kaldırmak istediği dini bayramlar köylerde geçmiş bayramları aratmayacak şekilde idrak edildi.

A+A-

Müslümanların dini vecibelerinden olan bayramların idrak edilmesine engel olmak ve olabildiğince halkın arasında uygulanmasına engel olmak isteyen PKK'nin tüm tehdit ve boykotlarına rağmen Şırnak'ın köylerinde Kurban Bayramı büyük bir coşku ve heyecanla idrak ediliyor.

Köylerde coşkuyla kutlanan bayramların şehirlerde ise PKK'nin tehdit ve boykot çağrıları sebebiyle kısmen de olsa sönük geçtiği görüldü.

Bayramların coşku ve büyük bir teveccüh ile karşılandığı Tepeköy(Xıraprıpın) köyünde bayram sabah kılınan Bayram Namazı ile başladı.

Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı köyde Tepeköy merkez Camisini dolduran köy sakinleri kıldıkları bayram namazı sonrası toplu olarak bayramlaştı.

Namaz öncesi okunan Rahman süresi ile beraber çekilen Teşrik Tekbirleri ise tüm köyde yankılandı.

Kılınan Namazdan sonra Cami içinde tüm köylülerin musafahaya katılmaları ve hiç bir küskünlüğün olmadan bayramlaşmaları ise güzel bir görüntü sergiledi.

Bayramlaşma boyunca tekbir ve salavatlar eksik olmadı.

Kılınan namazdan sonra toplu olarak köy mezarlığı ziyaret edilerek dualar yapıldı, sadakalar dağıtıldı.

Hasta, dost, akraba ve komşuların da ziyaret edildiği bayram sabahında daha sonra kurbanlar kesildi.

Bayramların neşe kaynağı olan çocuklar ise gruplar halinde tüm köyü dolaşarak şeker toplamaları ise bayrama renk kattı. (M. Şerif Aşkın-İLKHA)

HABERE YORUM KAT