1. YAZARLAR

  2. İbrahim Kiras

  3. Boşuna ölmediler
İbrahim Kiras

İbrahim Kiras

Yazarın Tüm Yazıları >

Boşuna ölmediler

A+A-

Gazze yolunda İsrail’in saldırısına uğrayan yardım gönüllüleri dokuz eksikle geri döndüler. Ama temiz kanları Akdeniz’e karışan Mavi Marmara şehitlerinin ruhunun şad olduğundan eminiz. Çünkü çıktıkları sefer boşa gitmedi. Kanları boşuna akmadı.

Haddizatında bu organizasyonun asıl amacı Gazze’nin durumuna dikkat çekmekti. Burada 1,5 milyon insanın 360 km≤lik bir açık hava hapishanesinde dünyadan yalıtılmış halde aç, susuz, ilaçsız hayatta kalma çabası içinde olduklarını insanlık âleminin dikkatine getirmekti. En başta bu sağlanmış oldu.

İkincisi, Türkiye’den yükselen inisiyatif bölge üzerinde öylesine etkinlik kazandı ki bu baskının altında kalmaktan çekinen Mısır yönetimi bile Gazze sınır kapısını açma kararı almaya mecbur kaldı. Mübarek yönetiminin Hamas’a oy veren Gazze halkını cezalandırmak için İsrail’le birlikte sürdürdüğü insanlık dışı tecrit bugün itibarıyla sürdürülemez hale geldi. Hatırlayın, Mısır daha geçen sene yine İHH’nın öncülük ettiği yardım konvoyunun geçişini engellemek üzere neler yapmıştı!

Mısır’ın bu beklenmeyen tutum değişikliği aslında bundan sonra gerçekleşmesi beklenen bölgesel değişimlerin sadece küçük bir örneği olacaktır. Ortadoğu’da artık yeni bir dönem başlıyor. Taşlar yerinden oynamıştır. Artık yeni bir mimari ortaya çıkacaktır. En başta İsrail’in, sonra da bölge dışı güçlerin etkinliği azalacaktır.

Bu büyük değişim fırtınasının gerisinde ise ilk bakışta çok küçük gibi görünen hadiseler vardır. İsrail’i yönetenler bunu sezdikleri için Mavi Marmara’da kan döktüler. Ama aslında bunu yaparak intihar etmiş oldular. Çünkü bu hamle umduklarını değil, korktuklarını başlarına getirdi. Tıpkı bir süredir üst üste gerçekleştirdikleri öbür hamleler gibi.

Tel Aviv elinde nesi var nesi yoksa masaya yığan iflah olmaz bir kumarbaz gibi bütün kozlarını kullanıp kaybetmiştir.

İsrail bir kere daha yenilmiştir. Türkiye ile karşı karşıya geldiği her durumda ağır birer yenilgi alarak geri çekilmiştir. Barış görüşmelerine aracılık eden Türkiye’ye ihanet ederek gerçekleştirdiği korkunç Gazze katliamından sonra Davos’ta perişan olmuş, sonra güya bunun acısını çıkarmak üzere tezgâhlamaya kalkıştığı “alçak koltuk” krizi tam aksine Türkiye’ye itibar kazandırmıştı. Şimdi de önceden planlanmış olduğundan şüphe etmediğimiz ve Türkiye’yi köşeye sıkıştırmayı amaçlayan Mavi Marmara katliamı yine İsrail’in çok açık yenilgisini getirdi.

Bir defa Siyonist devletin Gazze tecridini daha fazla sürdüremeyeceği bir dönemi başlattı bu olay. İkincisi, İsrail’in çıkarlarını gözetmeye dayalı bölgesel mimarinin ayakta kalamayacağı anlaşıldı. Şimdi bölgedeki bütün aktörler bu yeni duruma göre pozisyon belirlemeye başlıyorlar.

Bu saatten itibaren ne bölgedeki destekçilerini ne de dünyadaki müttefiklerini eskisi kadar yanında göremeyecek İsrail. Herkesten önce Amerikan Yahudileri’nin Tel Aviv’e şimdikinden farklı bir bölgesel politikaya yönelme baskısı yapmaları beklenmeli.

İsrail’in Türkiye ile sürdürmekte olduğu “soğuk savaş” ise kısa vadede sonuçlanmayacak. Ama sonuçlandıktan ve bir “sulh” sağlandıktan sonra iki ülke ilişkilerinde model Türkiye-Suriye ilişkisi tarzında bir yapı olacaktır.

Bütün bu gelişmelerde dünyanın her köşesindeki vicdan sahiplerinin kıpırdanışlarının ve elden geldiğince seslerini yükseltişlerinin payı var. Elbette Gazze Şeridi’nde tutsak hayatı yaşatılan 1,5 milyon Filistinliye insani yardım götürmek üzere hayatların feda edenlerin tutuşturduğu o küçücük kıvılcımın bunda payı var. O mübarek sefere katılan bütün güzel insanların bunda payı var. Mavi Marmara gemisinde Siyonist kurşunlara hedef olup dökülen kanın bunda payı var. Dokuz şehidin bunda payı var.

Ne mutlu ki boşuna ölmediler.

STAR

YAZIYA YORUM KAT