1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Bombardıman Daha Fazla Saldırı Getirir'
'Bombardıman Daha Fazla Saldırı Getirir'

'Bombardıman Daha Fazla Saldırı Getirir'

İngiliz Dış İstihbarat Örgütü MI6'nın terörle mücadele şubesi eski başkanı Richard Barrett, daha fazla bombardımanın IŞİD’i 'alt etmeye' kesinlikle yetmeyeceğini; örgütün Fransa’yı daha fazla hedef almasına neden olacağını söyledi.

A+A-

İngiltere’nin dış istihbarat örgütü MI6'nın terörle mücadele şubesi eski başkanı Richard Barrett, Al Jazeera İngilizce’den Mehdi Hasan’ın sunduğu UpFront programında konuştu.

Barrett, Fransa ve ABD’nin Rusya ve Esed ile birlikte IŞİD karşıtı koalisyon kurması ihtimali hakkında “Durum bundan çok daha karışık. IŞİD’in bütün düşmanlarını bir araya getirip, bunun işleyen bir koalisyon olacağını söyleyemezsiniz” dedi.

IŞİD’i sadece askeri olarak zayıflatmanın örgütü yenmeye yetmeyeceğini belirten Barrett, “IŞİD’in fikirlerinin kısa zamanda yenileceğini düşünmüyorum. Bunun için çok daha uzun süren, çok daha fazla çaba göstermek gerekir. Bu daha çok, nesiller boyunca sürecek bir mücadele” diye konuştu.

Richard Barrett, daha fazla bombardımanın IŞİD’i alt etmeye kesinlikle yetmeyeceğini; örgütün Fransa’yı daha fazla hedef almasına neden olacağını söyledi.

Paris saldırılarının amacının toplumları kutuplaştırmak olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bence terörizmin en önemli noktası, insanları taraf tutmak zorunda bırakması. Ya onlarlasınız, ya da bizlesiniz. Toplumun kutuplaştırılmasının IŞİD’in stratejisinde çok önemli bir yeri var.”

Eski MI6 şefi, Irak’ın işgaliyle IŞİD’in yükselişi arasında çok açık bir bağlantı olduğunu da belirtti.

Al Jazeera

HABERE YORUM KAT