1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bombaların Biri "Tüp", Diğer "Kurulu" Patlayıcı
Bombaların Biri "Tüp", Diğer "Kurulu" Patlayıcı

Bombaların Biri "Tüp", Diğer "Kurulu" Patlayıcı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır'daki HDP mitinginde meydana gelen patlamalardan birinin 'tüp' diğerinin de 'kurulu' patlayıcı olduğunu söyledi.

A+A-

Diyarbakır'da HDP'nin miting yaptığı İstasyon Meydanı'nda meydana gelen patlamada 2 kişi öldü, 100 kişi yaralandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV'de katıldığı programda patlamanın kaynağı hakkında bilgi verdi. Diyarbakır Valisi ve İçişleri Bakanı ile görüştüğünü anlatan Erdoğan "Miting esnasında iki ayrı noktada patlama söz konusu oluyor. Bir trafonun önünde olan bir bölgede orada bir simitçinin olduğu söyleniyor- ki oradaki patlamanın tüp olduğu... Bir de 40-50 metre mesafede çöp kutusunda olduğu, oradakinin de kurulu olduğu söyleniyor. Çalışmalar sürdürülüyor ve nereden bunun nasıl olduğu incelenip neticeye varacağız.Şu anki tespitler erken olur diye düşünüyoruz." açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı, "Fakat bugünkü olay seçimin iki gün öncesinde olması seçime bana göre ciddi anlamda gölge düşürdü. Seçimi yapacağız. En iyi şekilde gerçekleştirme gayretindeyiz." mesajını verdi.Demirtaş'a ulaşamadığını da aktaran Erdoğan, "Yaklaşık bir saattir HDP Eş Başkanı'nı arkadaşlarıma arttırıyorum. Henüz telefonuna ulaşamadığımız için geçmiş olsun dileklerimizi iletemedik bunu da buradan belirtmek istiyorum." diye konuştu. 

Patlama dolayısıyla yayınladığı mesajda da "Diyarbakır’da Halkların Demokratik Partisi'nin mitingi esnasında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımız olduğunu derin bir teessürle öğrendim.Türkiye'de Pazar günü yapılacak seçimler öncesinde, demokrasimize, ülkemizdeki huzur ve kardeşlik ortamını bozmaya yönelik bu tür provakasyonlara karşı tüm vatandaşlarımızın dikkatli olmaları büyük önem arz ediyor." çağrısı yaptı.  

Başbakan Ahmet Davutoğlu da, Diyarbakır'daki HDP mitingine yapılan saldırının, herhangi bir partiye değil, Türk demokrasisine yapıldığını söyledi. NTV'de canlı yayında konuşan Davutoğlu, "Nihai araştırmalar yapılıyor ama açık bir şekilde bir sabotaj, bir provokasyon, bir şiddet olayıyla karşı karşıyayız. Seçimin seyrini etkilemeye yönelik olduğu aşikar. Kim yapmışsa, bu bir kirli el. Bu kirli eli bulup ortaya çıkaracağız" dedi.  

HABERE YORUM KAT