1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bombaları Patlatan Saldırgan Yakalandı
Bombaları Patlatan Saldırgan Yakalandı

Bombaları Patlatan Saldırgan Yakalandı

Reyhanlı'da bombaları patlattığı iddia edilen Mehmet Genç yakalandı.

17 Mayıs 2013 Cuma 10:21A+A-

Zaman gazetesinin verdiği habere göre;

Reyhanlı’da bomba yüklü iki aracın Hatay nüfusuna kayıtlı Mehmet Genç tarafından patlatıldığı belirlendi. Emniyet ve istihbarat birimlerine göre, Genç ile saldırıyı organize eden Nasır Eskiocak, talimatı Ethem kod adlı El Muhaberat’ın üst düzey komutanından aldı. 

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 51 kişinin hayatını kaybettiği kanlı saldırının ayrıntıları ortaya çıktı. Terör ve istihbarat birimleri, bomba yüklü iki aracı Hatay nüfusuna kayıtlı Mehmet Genç’in patlattığını belirledi. Genç ile saldırıyı koordine eden Hataylı Nasır Eskiocak’ın eylem öncesinde defalarca görüştüğü tespit edildi. Emniyet, talimatın ise Suriye istihbarat teşkilatı El Muhaberat’ın üst düzey komutanlarından ‘Ethem’ kod adlı bir general tarafından verildiği bilgisine ulaştı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Daire Başkanlığı ile MİT, Reyhanlı saldırısının faillerinin yakalanması için çalışıyor. Bu çerçevede, saldırıdan sonra Suriye’ye kaçan Nasır Eskiocak, Mehmet Genç, Mehmet Gezer, Ahmet M., Yusuf B. ve Yusuf N., isimli kişiler hakkında geniş kapsamlı bir çalışma yapıldı. Bunların eylem öncesinde kim ya da kimlerle, nerede görüştükleri üzerinde duruldu. Bu konuda önemli detaylara ulaşıldı. Buna göre saldırının El Muhaberat tarafından yapıldığı kesinlik kazandı. Şüphelilerin görüşme trafiğini mercek altına alan Elektronik Sistemler Komutanlığı (GES) Ethem kod adlı general ile Nasır Eskiocak’ın Lazkiye ve çevresinde defalarca bir araya geldiğini belirledi. Eskiocak’ın bölgede bulunan telefon kulübeleri ve özel cep telefonu ile yaptığı görüşmeler de kayıt altına alındı. Tespitlere göre iki şahıs, saldırıdan üç gün önce, 8 Mayıs’ta Lazkiye’de görüştü ve saldırı karşılığında 5 milyon Suriye Lirası alındı. Eskiocak, talimat doğrultusunda Mehmet Genç ile irtibata geçti ve planlamayı yaptı.,

Saldırıda kullanılan araçlarla ilgili de önemli bilgilere ulaşıldı. Ford Transit marka iki araç, Hataylı Mehmet Genç adına satın alındı. Daha sonra Mehmet G. adına kiralanan Harbiye’deki depoya götürüldü. Araçlara burada bombaların yerleştirileceği gizli bölmeler yapıldı. Ahmet M. ile Mehmet Genç, 3 Mayıs’ta keşif için araçları Ankara’ya getirdi. Geniş güvenlik önlemlerini görünce Hatay’a döndüler. 11 Mayıs Cumartesi günü araçları Reyhanlı Belediyesi ve PTT binasının önüne park ettiler. Mehmet Genç daha sonra araçları uzaktan kumanda ile patlatarak Suriye’ye geçti. Edinilen bilgilere göre MİT, veriler çerçevesinde çadırkentlerde yaşayan bazı kişileri yakın takibe aldı. El Muhaberat ile bağlantılı olduğu düşünülen şahıslar hakkında istihbarat birimlerine uyarı gönderdi.

Bu arada saldırının THKP/C Acilciler grubu mensupları tarafından yapıldığı iddiaları da doğrulanamadı. Emniyet İstihbarat, Acilciler grubu ile ilgili somut bilgilere ulaşamadı.

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum