1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bombalar Ergenekon Bombaları İle Aynı Seriden
Bombalar Ergenekon Bombaları İle Aynı Seriden

Bombalar Ergenekon Bombaları İle Aynı Seriden

Ümraniye'deki bombalar ile Ankara'daki bombaların seri numaraları aynı çıktı.

A+A-

TRT’nin verdiği habere göre; Ergenekon Davası'nda mahkemeye sunulan mütalaa, Ergenekon cephaneliğinin ilginç bağlantılarını ortaya koydu.

Savcılık mütalaasında patlayıcılara ilişkin, Emniyet ve Jandarma bomba uzmanlarının hazırladığı 2 rapora geniş yer verildi.

Raporlarda, Ankara'da bir kamyonda ele geçirilen bombalarla Ergenekon soruşturması kapsamında ele geçirilen patlayıcıların aynı seri ve kafileden olduğu belirtildi.

958 ADET EL BOMBASI ÇIKMIŞTI

Ankara’da 2010 yılında bir ihbar üzerine durdurulan kamyonda, 958 adet el bombası çıkmıştı.

Tartışmalara neden bu olaya özel yetkili savcının el koyması, Ergenekon Davasından tutuklu yargılanan dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Yürütülen soruşturmada ise takipsizlik kararı verilmişti. 

Ancak Ergenekon Davası'nda mahkemeye sunulan savcılık mütalaasında ilginç bir detay ortaya çıktı.

Mütalaaya giren bomba uzmanlarının raporu, söz konusu cephaneliğe ilişkin çarpıcı bir gerçeği gözler önüne serdi.

KOMYANDAKİ BOMBALAR ERGENEKON BOMBALARIYLA AYNI

Davanın görüldüğü İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan mütalaada, Emniyet ve Jandarmanın bomba uzmanlarından oluşan heyetin iki raporuna geniş yer verildi.

Raporlarda, üç yıl önce Ankara'da bir kamyonda ele geçirilen Özel Kuvvetler Komutanlığı'na ait el bombalarının büyük bölümünün, Ergenekon soruşturması kapsamında bulunan bombalarla aynı seriden olduğu belirtildi.

ÜMRANİYE BOMBALARIYLA AYNI SERİDEN

Rapora göre, Ümraniye'deki bir gecekonduda ele geçirilen ve İddia olunan Ergenekon terör örgütüne ait olduğu belirtilen bazı bombalarla, Ankara'daki kamyonda bulunan Özel Kuvvetler komutanlığı'na ait el bombalarının seri numaraları aynı.

ÜMRANİYE'DEKİ BOMBALARIN SERİ NUMARASI - FUZE M204 A1 LS-2-64 12-52

KAMYONDAKİ BOMBALARIN SERİ NUMARASI  - FUZE M204 A1 LS-2-65 12-52

Emniyet Milli Bomba Bilgi Merkezi kayıtlarında yapılan incelemede, kamyonda ele geçirilen el bombalarının, Ankara Zir Vadisi, Sakarya, Sapanca, İstanbul Poyrazköy ve Eskişehir'de emekli Binbaşı Fikret Emek'in evinde bulunan mühimmatla aynı seri ve kafileden olduğu da tespit edildi.

İzmir'de bir lokantaya atılan el bombasının da aynı seri ve kafileden olduğu belirlendi.

Fikret Emek'in evinde bulunan bombaların da, Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılması dahil 5 farklı olayda kullanılan patlayıcılarla aynı seriden olduğu ifade edildi.

SAVCILAR MKE'YE SORDU

Ergenekon davası savcıları, mühimmatın üreticisi olan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na el bombalarının ne zaman imal edildiğini ve nereye verildiğini sordu.

Gelen cevapta, sözkonusu bombaların büyük bölümünün Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlıkları için üretildiği ve ilgili komutanlıklara teslim edildiği açıklandı.

Soruşturmayı yürüten savcılar, cephanenin sarf edilmiş gibi gösterilerek birlik dışına çıkarılmış olabileceğine dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT