1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Bölge Halkı Çözüm Sürecine Dönülsün İstiyor
Bölge Halkı Çözüm Sürecine Dönülsün İstiyor

Bölge Halkı Çözüm Sürecine Dönülsün İstiyor

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı halkın nabzını tuttu: Kürt vatandaşların yüzde 95'i, çözüm süreci buzdolabından çıkarılsın istiyor.

A+A-

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'nın (KDGM) doğu ve güneydoğuda düzenli olarak yaptığı "nabız tutma çalışmasından" yine çarpıcı sonuçlar çıktı.

Artan terör olayları nedeni ile çözüm süreci buzdolabına kaldırılırken halkın büyük kısmının PKK'ya ve çözüm sürecinin bitmesine neden olan HDP'li aktörlere tepkili olduğu ortaya çıktı.

20 Temmuz 2015 Suruç saldırısının ardından çoklu teröre karşı operasyonlara başlanması bölge halkının önemli bir bölümü tarafından "gerekli" bulundu. Silopi, Cizre, Sur, İdil, Nusaybin ve Yüksekova gibi ilçelerde bombalı tuzaklamalar yaparak, çukurlar açarak, barikatlar kurarak bölge halkına yaşam hakkı tanımayan PKK ve destekçisi HDP'nin ikiyüzlü tutumuna halk 'yeter' dedi.

'Son dönemde güvenlik güçlerince yürütülen operasyonlara nasıl bakıyorsunuz?' sorusuna bölge halkının yüzde 65'i "kaçınılmazdı" dedi. 'Hayır' diyenlerin oranı ise yüzde 25,5 oldu. Halk, güvenlik güçleri tarafından yapılan operasyonları destekleme sebebi olarak da 'terörün önlenmesini', 'can ve mal güvenliğinin sağlanmasını', 'ülkenin birlik ve bütünlüğünün korunmasını', 'kamu düzeninin ve devlet otoritesinin sağlanmasını' gerekçe gösterdi. Bölgede yapılan operasyonları gerekli bulan halkın yüzde 65'lik kısmı, güvenlik güçlerince yapılan operasyonların sivil halk gözetilerek yürütüldüğünü söyledi.

HDP'YE TEPKİ BÜYÜK

Devletin bölgede kamu düzenini sağlama kararlılığı ile hukuki hassasiyeti ve sivilleri gözeten operasyonları sayesinde halkın yüzde 90'ı 1990'lı yıllara dönme ihtimali görmediklerini ve bunu istemediklerini belirtti. PKK'nın 'çözüm sürecini baltalaması' bölge halkının bu kararında rol oynadı. Halk, Kandil'in çağrılarına ve HDP eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çabalarına rağmen özellikle Diyarbakır'da sokağa dökülmeyerek, 90'lı yılları yaşatmak isteyen örgüte ve siyasi uzantılarına net cevap verdi.

BETON DÖKÜLSÜN, DOLAP AÇILSIN!

Çözüm süreci ile silah seslerinden, korku ve endişeden uzak rahat bir nefes alan bölge halkı, bu süreci baltalayanlara mesafeli duruyor. Doğu ve güneydoğuda PKK örgütünce sekteye uğratılan çözüm sürecinin gerekliliğine olan inanç yüzde 90'lar seviyesinde görünüyor. PKK'nın eylemleri sonucu evleri harabeye dönen, mahallelerinden, köylerinden edilen halk, çözüm sürecinin tekrar buzdolabından çıkarılmasını, militanların silahlarını toprağa gömüp üzerine beton dökmesini istiyor.

KAYNAK: SABAH VE HAKSÖZ-HABER

HABERE YORUM KAT

2 Yorum