Boğaziçi Öğrencileri Starbucks'ı İşgal Etti

08.12.2011 14:00
Boğaziçi Öğrencileri Starbucksı İşgal Etti
Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, üniversitede açılan Starbucks'ı işgal etti.

Boğaziçi Üniversitesi'nin Güney Kampüse Starbucks açılmasına izin vermesi, öğrenciler tarafından protesto edildi.

Öğrenciler yaptıkları yürüyüşün ardından kafeyi işgal etti. Öğrenciler çalışmayı durdururken evlerinden getirdikleri yiyecekleri ve içecekleri masalara koyarak eylem başlattı.

ÜNİVERSİTE PAZAR HALİNE GELDİ
Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsünde bulunan kütüphane önünde toplanan öğrenciler, önce rektörlük binasına yürüdü. Rektörlüğün önünde yapılan açıklamada “Okulun küresel şirketlere açılmasıyla birlikte kampüs çokuluslu firmaların ticari faaliyetlerini yürütebildiği bir pazar haline geldi” denildi.

Açıklamanın ardından Starbucks’a yürüyen öğrenciler, “Okulumuza yerleşiyoruz” sloganıyla yaptıkları yemekleri kafenin mutfağında dağıtmaya başladı. Müzikleriyle ve tartışmalarıyla Starbucks’ta kalmaya devam eden öğrencilere akademisyenler de destek verdi.

STARBUCKS: TARAF DEĞİLİZ
Öte yandan Starbucks’tan yapılan açıklamada, yasal bir kuruluş olan firmalarının öğrenciler ve üniversite yönetimi arasında bir taraf olmadığı belirtildi.

Öğrencilerin isteklerini dile getirmesine saygı duyulduğu belirtilen açıklamada, 'onların bu haklarının kısıtlanmaması kadar, Starbucks'ta müşterilerin hizmet alma özgürlüklerinin de kısıtlanmaması ve tepkilerin mağaza dışında gerçekleştirilmesi gerektiği' ifade edildi.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim