1. HABERLER

  2. HABER

  3. Boğaziçi Öğrencileri Starbucks'ı İşgal Etti
Boğaziçi Öğrencileri Starbucksı İşgal Etti

Boğaziçi Öğrencileri Starbucks'ı İşgal Etti

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, üniversitede açılan Starbucks'ı işgal etti.

08 Aralık 2011 Perşembe 14:00A+A-

Boğaziçi Üniversitesi'nin Güney Kampüse Starbucks açılmasına izin vermesi, öğrenciler tarafından protesto edildi.

Öğrenciler yaptıkları yürüyüşün ardından kafeyi işgal etti. Öğrenciler çalışmayı durdururken evlerinden getirdikleri yiyecekleri ve içecekleri masalara koyarak eylem başlattı.

ÜNİVERSİTE PAZAR HALİNE GELDİ
Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsünde bulunan kütüphane önünde toplanan öğrenciler, önce rektörlük binasına yürüdü. Rektörlüğün önünde yapılan açıklamada “Okulun küresel şirketlere açılmasıyla birlikte kampüs çokuluslu firmaların ticari faaliyetlerini yürütebildiği bir pazar haline geldi” denildi.

Açıklamanın ardından Starbucks’a yürüyen öğrenciler, “Okulumuza yerleşiyoruz” sloganıyla yaptıkları yemekleri kafenin mutfağında dağıtmaya başladı. Müzikleriyle ve tartışmalarıyla Starbucks’ta kalmaya devam eden öğrencilere akademisyenler de destek verdi.

STARBUCKS: TARAF DEĞİLİZ
Öte yandan Starbucks’tan yapılan açıklamada, yasal bir kuruluş olan firmalarının öğrenciler ve üniversite yönetimi arasında bir taraf olmadığı belirtildi.

Öğrencilerin isteklerini dile getirmesine saygı duyulduğu belirtilen açıklamada, 'onların bu haklarının kısıtlanmaması kadar, Starbucks'ta müşterilerin hizmet alma özgürlüklerinin de kısıtlanmaması ve tepkilerin mağaza dışında gerçekleştirilmesi gerektiği' ifade edildi.

 

HABERE YORUM KAT