1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Böceği Koyanla Bulan Aynı Örgütten mi?
Böceği Koyanla Bulan Aynı Örgütten mi?

Böceği Koyanla Bulan Aynı Örgütten mi?

Basri Aktepe, FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklandı. Aktepe, Başbakan'ın odasındaki böceği bulanların başındaydı. Tutuklanmış olması böceği Başbakan'ın odasına koyanlarla bulanların aynı örgütten olabileceği şüphesini doğurdu.

A+A-

Milliyet gazetesinin haberine göre, savcılık geçen hafta Gülen örgütüne yönelik soruşturmalar kapsamında 129 kişi hakkında gözaltı talimatı vermiş, bu gözaltı işlemleri sırasında, bir dönemin ünlü isimleri arasında yer alan kamuoyunun yakından tanıdığı Basri Aktepe de yakalanmıştı. Gazete, Aktepe’nin gözaltı işlemlerinin tamamlanmasının ardından savcılık işlemleri sonrasında çıkarıldığı mahkemede örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandığını yazdı.

Basri Aktepe Sıradan Bir İsim Değil

Aktepe’nin adı Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün 1999 yılında hazırladığı Gülen örgütüne mensup polislerle ilgili raporda geçiyor. Aktepe o sırada Emniyet İstihbarat Dairesi’nde Teknik Şube Müdürü’ydü. Yani devletin kayıtlarında bu örgütle bağlantılı olduğu bilgisi o tarihe uzanıyor.

Basri Aktepe, uzun yıllar Emniyet İstihbarat Dairesi’ne bağlı olarak çalıştıktan sonra Türkiye İletişim Başkanlığı’a geçti. TİB’in altyapısını kuran adam olarak biliniyor. TİB, Türkiye'deki istihbarat birimleri ile adlî kolluk olarak görev yapan birimlerin suçların önlenmesi ve suçluların yakalanması amacıyla tespit edilen hedef isimlerin telefonlarının mahkeme kararıyla dinlenilmesini sağlamak amacıyla kurulmuştu.

Böceği Bulan Ekibin Başındaydı

2011’de Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kadrosuna alındı. MİT’in Elektronik ve Teknik Hizmetler Başkanı oldu. Basına yansıyan bilgilere göre Aktepe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde Başbakanlık makamı başta olmak üzere Erdoğan'ın kullandığı bazı yerlere yerleştirilen ve yasa dışı dinleme yapılmasını sağlayan “böcek” adı verilen dinleme cihazlarını bulanlardan biriydi. O araştırma ekibinin başındaydı. Ancak Şimdi Gülen örgütüyle bağlantıları sebebiyle tutuklanmış olması bu konuda ciddi soru işaretleri doğurdu. Yargılama süreci devam ettiği için kesin bir tespit yapmak mümkün değil ancak Aktepe’nin tutuklanmış olması böceği Başbakan’ın odasına koyanlarla bulanların aynı örgütten olabileceği şüphesini de doğurmuş oldu.

Basri Aktepe 14 Mart 2013 tarihinde böcek konusunu araştıran Meclis Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu’na MİT adına bilgi de vermişti. Şubat 2015’te Başbakan’ın ofisine böcek konulmasıyla ilgili davada 7.Ağır Ceza Mahkemesi’nde “MİT personeli” sıfatıyla tanık olarak ifade vermişti. O sırada pasif görevdeydi.

MİT ile İlişiği 2015 Yılında Tümüyle Kesildi

Al Jazeera, Aktepe’nin 17-25 Aralık’tan birkaç ay önce 2013 sonbaharında bu görevden alınarak pasif göreve atandığını söylüyor. Bu kararın Aktepe hakkında MİT içinde oluşan “genel güvensizlik” sebebiyle alındığı belirtiliyor. Ancak adı Ankara Emniyeti’nin 1999 raporunda Gülen örgütüne mensup polisler arasında geçen bir ismin 2013 sonbaharına kadar MİT’te Elektronik ve Teknik İstihbarat Başkanı (ETİ) olarak çalıştığı anlaşılıyor.

Basri Aktepe’nin MİT ile ilişiğinin 2015 yılı içerisinde tümüyle kesildiği belirtiliyor.

Aktepe’nin MİT kadrosuna alınması da daha sonra MİT ile ilişiğinin kesilmesi de Hakan Fidan döneminde oldu.

HABERE YORUM KAT