1. HABERLER

  2. HABER

  3. BMW Motorsiklet Yarışlarından Atıldı
BMW Motorsiklet Yarışlarından Atıldı

BMW Motorsiklet Yarışlarından Atıldı

"Başörtülü Binince BMW Bozuluyor" haberinin ardından yeni gelişmeler yaşandı.

29 Aralık 2011 Perşembe 01:25A+A-

Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) yaşanan bu skandal olayın ardından BMW motosikletlerini yarışlara almayacağını duyurdu.

TMF, pistlerde güvenlik aracı (safety car) olarak BMW’nin kullanımına yönelik protokolü iptal etti.

Türkiye Şampiyonu olan sporcuların yarışması adına temin edilen 3 adet BMW motosikleti Türkiye Şampiyonası’nda yarıştırmama kararı aldı.

Ayrıca 2012 yarış sezonunda kullanılmak üzere alınması planlanan 22 adet BMW marka motosiklet alımını da gündemden kaldırdı.

‘Tepki çok sert olacak’

Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, resmi internet sitesinde, “Eğer Borusan’ın distribütörü olduğu BMW markasının imajı ‘başörtüsü ile yan yana geldiğinde’ bozulur zihniyeti var ise önümüzdeki yarış sezonunda BMW markası ile olan 3 önemli çalışmamızı askıya alıyoruz” dedi.

Uçar, federasyon ve teşkilat internet sayfalarında da yer alan açıklamasıyla uygulamaya çok sert tepki göstereceklerini vurguladı. Federasyon üst yönetimi olarak durumu değerlendirdiklerini belirten Bekir Yunus Uçar şöyle devam etti:

“İnsanların inancından dolayı yargılanması, dışlanmaya çalışılması yahut tepki görmesi, çağdışı anlayıştır. Başörtüsü, inanç hassasiyeti ve İslami değerlere duyarlılık BMW markasının imajını bozuyorsa ve bu nedenle de sponsorluk anlaşması iptal edilebiliyor ve bu, insanların yüzüne alenen ifade edilebiliyorsa, TMF olarak biz de böyle bir zihniyet karşısında pistlerde güvenlik aracı (safety car) olarak BMW’nin kullanımına yönelik protokolümüzü iptal ediyoruz”

CEO AGAH UĞUR TWITTER’DAN KONUŞTU

Borusan Holding CEO’su Agah Uğur konunun bir yanlış anlama olduğunu ve büyük üzüntü duyduğunu belirterek sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından şu açıklamaları yaptı:

“Bugün yayınlanan haberden ötürü bütün kurumumuz gibi ben de büyük üzüntü duydum. Borusan Otomotiv’in genel müdürü arkadaşımız konuyla ilgili gerekli açıklamayı yaptı. Borusan Otomotiv’in ekonomik gerekçelerle durdurduğu bir sponsorluk görüşmesi maalesef ülkemiz için çok hassas bir konu ile özdeşleştirilmiştir. Borusan Otomotiv’in din, dil, inanç, ırk gibi konularda ayrımcılık yapması söz konusu bile olamaz. 66 yıllık ticari tarihi olan bir kurumun aksi şekilde hareket etmesi mantık dışı değil midir? MINI marka müdürümüz ile de konuştum. Amacı dışında anlaşılmaya açık sözlerinin yol açtığı hassasiyet nedeniyle o da çok üzgün.” 

TRT Haber

HABERE YORUM KAT

1 Yorum