1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. BMGK'nın Tasarısı Esed Rejimini Çok Etkilemez
BMGKnın Tasarısı Esed Rejimini Çok Etkilemez

BMGK'nın Tasarısı Esed Rejimini Çok Etkilemez

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun Suriye rejiminin elindeki kimyasal silahların imha edilmesiyle ilgili kabul ettiği karar tasarısının Esed rejimini çok etkilemeyeceği belirtiliyor.

A+A-

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) Suriye rejiminin elindeki kimyasal silahların imha edilmesiyle ilgili kabul ettiği karar tasarısının Esed rejimini çok etkilemeyeceği savunuluyor.

AA muhabirine konuşan Mısırlı eski Tuğgeneral Safvet ez-Zeyyat, "Kimyasal silah kullanılarak öldürülenlerin sayısı iki buçuk yıldır devam eden savaşta öldürülenlerin yüzde 1'ine tekabül ediyor. Dolayısıyla BMGK'nın kararı, Esed rejiminin tüm gücünü kaybetmesi anlamına gelmiyor" ifadesini kullandı.

"Esed rejimi kimyasal silahı, karşılaştığı bazı teknik sorunların üstesinden gelebilmek, nüfusun yoğun olduğu yerleri boşaltabilmek ya da muhalifleri korkutmak amacıyla kullandı" diyen Zeyyat, bu silahın Suriye'de dengeleri değiştirecek stratejik silah olarak görülmediğini belirtti.

Karar tasarısında "kimyasal silahların 2014 yılına kadar imha edilmesi" ibaresinin geçtiğine dikkati çeken Zeyyat, bunun rejime halkını öldürmesi için biraz daha mühlet verilmesi anlamına geldiğini söyledi.

"Batılı ülkeler, Suriye halkını kaderiyle başbaşa bıraktı" 

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından Yüzbaşı Ammar al-Vavi de Suriye'de kimyasal silah kullanımının sınırlı olduğunu ve hiç bir zaman Scud füzeleri, tanklar veya uçaklar kadar etkili olamayacağını, bu nedenle bu silahların imha edilmesinin savaş alanında çok büyük değişikliğe neden olmayacağını ileri sürdü.

BMGK'nın kimyasal silahların imha edilmesine ilişkin karar tasarısını kabul etmek yerine Suriye üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturması gerektiğini dile getiren Vavi, "Amerika'nın başını çektiği Batılı ülkeler, her zaman olduğu gibi kendilerinin ve İsrail'in çıkarını düşünüp Suriye halkını kaderiyle başbaşa bıraktı" diye konuştu.

BMGK'da cumartesi günü kabul edilen karar tarasısında, Suriye'de kimyasal silah kullanımı, geliştirilmesi, üretilmesi, temin edilmesi, stoklanması, doğrudan ya da dolaylı olarak diğer devletlere ya da devlet dışı gruplara transfer edilmesine izin verilmeyeceği kaydedilerek, bu kapsama Suriye'deki tüm tarafların girdiği vurgulanmıştı.

HABERE YORUM KAT