BMGK’dan İran'a Kınama

05.01.2016 11:56
BMGK’dan İran'a Kınama
BM Güvenlik Konseyi, İran’daki Suudi Arabistan temsilciliklerine yönelik saldırıları kınadı. Olay için özür mektubu işleyen Tahran’dan uluslararası kanunların gereği diplomatik temsilciliklerinin güvenliğini sağlamaya bağlı kalmasını istedi.

BM Güvenlik Konseyi, Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliğine ve Meşhed Başkonsolosluğuna yönelik saldırılar nedeniyle İran'ı kınadı. Saldırılardan dolayı ‘derin endişe duyulduğu’ belirtilen BMGK kararında, Tahran’dan uluslararası hukukun gereği olarak diplomatik temsilciliklerin güvenliğini sağlaması istendi. Diplomatlara göre, Mısır’ın BMGK’ya taşıdığı bildirge zor görüşmelerin ardından benimsendi.

Suudi Arabistan: İran’dan özür değil eylem bekliyoruz

Oturumdan önce New York’ta konuşan Suudi Arabistan BM Temsilcisi Abdullah Muallami, Suudi diplomatik temsilciliklerin basılmasını ‘ciddi ihlal’ olarak niteledi. Riyad’ın Tahran’dan ihlallerle ilgili özür değil eylem beklediğini ifade etti.

Suudi Arabistan’ın Ocak ayında Suriye ile ilgili düzenlenecek müzakereleri boykot etmeyeceğine de işaret eden Muallami, İran’ın Suriye ve Yemen’de söz konusu barış çabalarına ciddi bir destek sağlamadığını savundu.

İran özür diledi

İran ise BMGK’ya özür mektubu gönderdi, saldırıların bir daha tekrarlanmayacağını belirtti. İran, temsilciliklerin basılmasına karışanları tutuklayıp yargılamak için elinden geleni yapacağını ifade etti.

Kaynak: Al Jazeera ve Ajanslar

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim