1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. BMGK'da Irak'taki Türkiye Askerlerinin Varlığı Konuşuldu
BMGK'da Irak'taki Türkiye Askerlerinin Varlığı Konuşuldu

BMGK'da Irak'taki Türkiye Askerlerinin Varlığı Konuşuldu

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Türkiye’nin Musul yakınlarındaki askerî varlığı konusunda Irak'ın mektupla Birleşmiş Milletler’e (BM) yaptığı şikâyeti görüştü.

A+A-

Toplantının başında siyasî işlerden sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı Jeffry Feltman, konuya ilişkin iki ülke arasındaki karşılıklı açıklamalar ve sürecin geldiği son durum hakkında üyelere bilgi verdi.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik, toplantıdaki konuşmasında, Türkiye'nin bu sorunu ikili ilişkiler çerçevesinde çözmek için tüm çabayı gösterdiğini söyledi.

Türkiye'nin Irak'ın “egemenlik ve toprak bütünlüğü”ne saygılı olduğunu, Başika kampının Irak hükûmetinin talebiyle ve yerel otoritelerle koordinasyon hâlinde kurulduğunu hatırlatan Çevik, kampa ilişkin Iraklı yetkililerin defalarca bilgilendirildiğini kaydetti.

Türkiye'nin Başika'daki ünitenin güvenliğinin artırılması için takviye yapmaya karar verdiğini ancak konunun bağlamından saptırılarak asker sayısının abartıldığını dile getiren Çevik, görüşmeler sonunda bu takviye birliğin kamptan ayrıldığını ifade etti.

Çevik, konunun uluslararası arenaya taşınmasının sadece “IŞİD'e karşı oluşturulan dayanışma”ya zarar vereceğine vurgu yaparak, bunun kamptaki Türkiye askerî varlığının güvenliğini de riske attığını söyledi ve “Irak ordusu, Başika'daki güvenlik birimimizin ayrılmasının ardından eğitimcilerimizi koruyabilecek mi?” diye sordu.

“Irak Toprakları Ülkemize Yönelik PKK Eylemlerinde Kullanılmasın”

Türkiye'nin sadece IŞİD değil, PKK ile de mücadele ettiğini hatırlatan Çevik, “PKK'nın merkezi Irak'ın Kandil bölgesinde. Biz Irak hükûmetine PKK eylemlerini engellemesi için yaptığımız her çağrıya, ‘Irak hükûmetinin ülkenin o bölgesinde kontrolü yok.’ cevabı aldık. Eğer Irak hükûmeti Irak topraklarında tam egemenliğe sahip olduğunu iddia ediyorsa bizim de Irak topraklarının ülkemize yönelik terör eylemlerinde kullanılmamasını isteme hakkımız doğar.” dedi.

Irak hükûmetinin IŞİD ve PKK'nın Türkiye'ye dönük güvenlik tehdidini bertaraf edememesi nedeniyle Türkiye'nin kendini savunma hakkı doğduğunu kaydeden Çevik, “Daha önce de belirttik, şimdi de söylüyorum, Türkiye'nin hiçbir zaman Irak'ın egemenliğini ihlal etme amacı olmamıştır, olmayacaktır. Başkalarının aksine bizim Irak topraklarına ilişkin herhangi bir planımız yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

Iraklı Bakan BMGK Kararı İstedi

Toplantıda konuşan Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi, yüzlerce Türkiye askerinin 3 Aralık'ta hükûmetin izni olmaksızın Irak topraklarına girdiğini ve bunun uluslararası hukukun ihlali olduğunu iddia etti.

BMGK'yı göreve çağıran Caferi, Konsey'den Türkiye'den derhal askerilerini çekmesini ve bunun bir daha yaşanmamasını isteyen bir karar almasını talep etti.

Toplantının ardından Konsey üyeleri basına kapalı müzakere oturumu düzenledi. Bu oturumun ardından Konsey herhangi bir açıklama yapılmadan dağıldı.

AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT