1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ARAKAN

  4. BMGK Rohingya Müslümanları İçin Toplandı
BMGK Rohingya Müslümanları İçin Toplandı

BMGK Rohingya Müslümanları İçin Toplandı

BM Güvenlik Konseyi, ilk kez Arakanlı Müslümanlar (Rohingyalar) için toplandı ve kapalı oturumda Myanmar'da çektikleri sıkıntılar ile insan hakları ihlallerini görüştü.

A+A-

Toplantıya telekonferans yöntemiyle bağlanan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad Hüseyin, ülkedeki insan hakları durumuna ilişkin Konsey'e brifing verdi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, toplantının ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, toplantıyı "tarihi ve ilk" olarak değerlendirerek bu ülkedeki insan hakları ihlallerinin Myanmar'ın istikrar ve demokratik gelişimi için kritik önemde olduğunu vurguladı.

Toplantıda, bazı üyelerin konunun BM Güvenlik Konseyi'nde ele alınmasını eleştirerek sorunun Myanmar'ın iç meselesi olduğunu savundukları öğrenildi.

Toplantının ardından herhangi bir açıklama yapılmazken yakın dönemde BM Güvenlik Konseyi'nde sorunun çözümüne yönelik bir adım atılması beklenmiyor.

BM tarafından "eziyet gören dini azınlık" olarak nitelendirilen Rohingyalar, Arakan eyaletinde derme çatma kamplarda yaşıyor. Yıllar süren askeri cunta yönetiminin ardından 2011'de iktidara gelen Tein Sein hükümetinin başlattığı reform sürecinden hiçbir şekilde yararlanamayan Arakanlı Müslümanlar, sadece kendileri için uygulanan yasal, ekonomik ve toplumsal kısıtlamalara maruz kalıyor. 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT