1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. BM'den Trump'ın Irkçı Sözlerine Tepki
BM'den Trump'ın Irkçı Sözlerine Tepki

BM'den Trump'ın Irkçı Sözlerine Tepki

BM, Trump'ın bazı Latin Amerika ve Afrika ülkelerinden gelen göçmenleri eleştirerek, "İğrenç ülkelerden geliyorlar" sözlerine tepki gösterdi.

12 Ocak 2018 Cuma 16:16A+A-

Birleşmiş Milletler (BM), ABD Başkanı Donald Trump'ın, Beyaz Saray'daki bir toplantıda bazı Latin Amerika ve Afrika ülkelerinden gelen göçmenleri eleştirerek "İğrenç ülkelerden geliyorlar." ifadelerini, "ırkçı" buldu.

ABD Başkanı Trump'tan göçmenlere 'ağır' sözler

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcülerinden Rupert Colville, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, "Doğrulandıysa, bunlar ABD Başkanı'ndan şok edici ve utanç verici yorumlar. Üzgünüm, ama (bu sözler için) 'ırkçı' kelimesinden başka bir şey kullanılamaz." dedi.

Colville, "Bu sadece edebe aykırı bir dille ilgili hikaye değil. İnsanlığın en kötü tarafının kapısını açılması ve potansiyel olarak birçok insanın hayatını bozabilecek ve yok edebilecek ırkçılık ile yabancı düşmanlığını onaylama ve teşvik etmekle ilgili." değerlendirmesinde bulundu.

Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre Trump, dün Oval Ofis'te göçmenlerle ilgili bir görüşmede bazı göçmen ülkelerini "ağır sözlerle" itham etmişti.

Trump bazı Güney Amerika ve Afrika ülkelerini kastederek "B.k çukuru ülkelerden neden göçmen alıyoruz? Norveç'ten daha fazla göçmen almalıyız." ifadelerini kullanmıştı. Trump birkaç hafta önce de Haitililer için "hepsi Aidsli" demişti.

Kaynak: AA, İHA, HAKSÖZ-HABER

 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT