1. HABERLER

  2. HABER

  3. BM'den Mısır ve Kırım Eleştirisi
BM'den Mısır ve Kırım Eleştirisi

BM'den Mısır ve Kırım Eleştirisi

BM Genel Sekreteri'nin İnsan Haklarından Sorumlu Yardımcısı İvan Simonoviç, Mısır'da insan hakları ihlallerinin endişe vermeye devam ettiğini belirtti. Simonoviç, Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'daki faili meçhulleri de eleştirdi.

A+A-

Simonoviç, 10 Aralık'taki İnsan Hakları Günü öncesinde düzenlediği basın toplantısında, BM'nin Mısır'da yaşanan "insan hakları ihlalleri ile hukukun egemenliğine ve korunmasına itibar edilmemesine" yönelik endişelerini çeşitli vesilelerle ifade ettiğini anımsattı.

Arap Baharı'nın insan hakları ihlallerinin yaygın şekilde görüldüğü bir durumla sonuçlanmasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Simonoviç, Mısır'da son yıllarda verilen toplu idam cezalarının hukuk devleti standartları ve kriterleriyle uyuşmadığını kaydetti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin geçmişte Kahire'de ofis açma planları olduğunu anımsatan Simonoviç, bu planın artık geçerliliği kalmadığını belirtti. Simonoviç, her halükarda ülkedeki durumdan haberdar olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Kırım Tatarlarının durumu

Simonoviç, Rusya'nın tek taraflı ilhak ettiği Kırım'da, Kırım Tatarlarının maruz kaldığı cinayetlere yönelik soruşturmaların, suçluları tespit edip cezalandırma konusunda sonuçsuz kalmasını eleştirdi.

Kırım Tatarlarına ait basın kuruluşlarının kapatılması ile Kırım Tatarlarının onursal lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubarov'un yarımadaya dönmesine izin verilmemesinin kaygı yaratmayı sürdürdüğünü belirten Simonoviç, Kırım Tatarlarının yarımadaya gıda ve elektrik gönderilmesini engelleyenler arasında olduğuna yönelik algının gerilimi tırmandırdığını ifade etti.

Simonoviç, elektrik ablukası konusunda, "Kırım Tatarlarının yaşadığı büyük hayal kırıklığı anlaşılabilir. Fakat Kırım'daki genel durumu olumsuz etkiliyor ve Kırım ile Ukrayna arasındaki mesafeyi artırıyor" diye konuştu.

Ukrayna anakarasından Kırım yarımadasına geçiş bölgesi olan Herson'da, elektrik iletim hatlarında meydana gelen patlamalar nedeniyle 22 Kasım'da Kırım elektriksiz kalmıştı. Yıkılan iletim hatlarının olduğu bölgeyi abluka altına alan Kırımlı aktivistler, yarımadaya elektrik akımı gönderilmesine engel olmuştu.

AA

HABERE YORUM KAT