BM’den Mavi Marmara İçin Soruşturma

23.07.2010 16:50
BM’den Mavi Marmara İçin Soruşturma
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, 9 müslümanın şehit olduğu Gazze'ye yardım gemisi Mavi Marmara baskınını soruşturmak için bir ekip oluşturdu.

Konsey'den yapılan açıklamada, soruşturma ekibinde İngiltere'den Sir Desmond de Silva, Trinidad ve Tobago'dan Karl Hudson-Phillips ve Malezya'dan Mary Shanthi Dairiam olmak üzere 3 uzmanın bulunduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi kanlı gemi baskını sonrasında İsrail'i uluslararası hukuku çiğnediği ve Gazze'yi ablukaya aldığı için çok sert şekilde kınamıştı.  Konsey'den ayrıca baskının araştırılması için uluslararası bir soruşturma kurulunun oluşturulması kararı da çıkmıştı.

Konsey 32 evet, 3 hayır, 8 çekimser oyla soruşturma kurulu oluşturulmasını kabul etmişti.

İsrail'in Mavi Marmara başta olmak üzere yardım gemilerine baskın düzenleyerek el koyması ve 9 kişinin şehit olmasının ardından ardından İsviçre'nin Cenevre kentinde toplanan BM İnsan Hakları Konseyi bir deklarasyon yayınlamıştı. Deklerasyonda, İsrail'in Gazze'ye yardım filosuna yaptığı kanlı baskının "çok çirkin bir saldırı" olduğu ifade edilmişti.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim