1. HABERLER

  2. HABER

  3. BM'den İsrail'i Kollayan Rapor!
BMden İsraili Kollayan Rapor!

BM'den İsrail'i Kollayan Rapor!

BM’nin taslak raporundan sızanlara göre, İsrail “aşırı güç kullanmak”la suçlanıyor. Türkiye “filoya engel olmamak”la eleştiriliyor. Gazze ablukası ise ‘meşru’ sayılıyor.

08 Temmuz 2011 Cuma 10:46A+A-

Türkiye ve İsrailli yetkililerin, Mavi Marmara gemisine yapılan kanlı baskını soruşturan BM Komisyonu raporunun öncesinde anlaşmaya varma çabaları sonuçsuz kaldı. İsrail’in “Özür dilemeyiz” tavrı üzerine görüşmeler çöktü.

İsrail’in 2010 Mayıs ayında Gazze’ye yardım malzemesi götüren filodaki Mavi Marmara gemisine yaptığı baskın sonucunda dokuz kardeşimizin şehit edilmesiyle ilgili Birleşmiş Milletler raporunun taslağı İsrail’i kolluyor. Taslaktan Türkiye de İsrail de memnun değil. Bir süredir New York’ta ilişkilerin normale dönmesi için yürütülen müzakerelerin ise çöktüğü ifade ediliyor.

Dün raporun BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a sunulması planlanıyordu. Ban’ın New York’ta olmaması bahane edilerek Türkiye ve İsrailli yetkililere zaman kazandırılmak istendi. Ancak Türkiye’nin “özür dilenmesi” İsrail’in ise “üzüntüsünü bildirme” önerilerinde ısrar etmesi müzakereleri kilitleyen ana unsur oldu. New York’taki görüşmelerde İsrail heyetine başkanlık eden Stratejik İlişkiler Bakanı Moşe Yaalon dün ülkesine döndü. Görüşmelerde uzlaşma için uygun bir formül bulunamadığının ortaya çıkmasından hemen sonra bir açıklama yapan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise Türkiye’nin özür talebine cevaben, “Özür dilememiz için bir neden yok. Türkiye koşullar belirleyebileceği ve bizim de onlar süpergüçmüş gibi bunu kabul ettiğimiz yolunda bir izlenim yaratmak istiyor. Bu onlar için bir onur meselesi” dedi.

“Abluka Yasal; Aşırı Güç Kullanıldı!”

Başkanlığını Yeni Zelanda’nın eski başbakanı Geoffrey Palmer’ın, başkan yardımcılığını Kolombiya’nın eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe’nin yaptığı, İsrail’den Joseph Ciechanove ve Türkiye’den emekli büyükelçi Özdem Sanberk’in yer aldığı Soruşturma Komisyonu’nun dün basına sızan taslağında ise her iki tarafa da suçlamalar getirildiği ortaya çıktı.

Komisyon İsrail’in Gazze’ye Hamas yönetimine silah ulaştırılmasını önlemek için uyguladığı ablukayı “yasal” buldu. Türkiye ise bunun tam tersini savunuyor. Komisyon raporunda İsrail’in gemide yaşanan ölümlere izah getiremediği, uyarıda bulunmadan aşırı güç kullanarak gemiye saldırdığı ve yolculara kötü muamelede bulunduğunu belirtti.

Raporda, Türkiye hükümeti de filoyu durdurmak için yeterli çaba göstermemekle eleştiriliyor.

BM Soruşturma Komisyonu’nun bu hafta içinde raporunu tamamlayıp Genel Sekretere sunmayı planladığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum