BM'den İsrail‘e Filistinli Çocuk Esirler Için Uyarı

28.06.2013 08:47
BMden İsrail‘e Filistinli Çocuk Esirler Için Uyarı
BM, İsrail hapishanelerindeki Filistinli çocukların kötü muamele ve işkence riskiyle karşı karşıya olduklarını bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) İsrail hapishanelerinde aileleriyle görüştürülmeyen ve avukat olmadan sorgulanan Filistinli çocukların kötü muamele ve işkence riskiyle karşı karşıya olduklarını bildirdi.

Filistinlilere yönelik insan hakları ihlallerini araştıran BM Özel Komitesi'nden yapılan açıklamada, İsrail hapishanelerinde tutuklu bukunan 5 bin Filistinli'nin sistemli kötü muameleye maruz kaldıkları belirtildi.

Tutuklulardan 20'sinin kötü koşullar, aileleriyle görüştürülmemeleri ve mesnetsiz suçlamaları protesto etmek için açlık grevinde olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, özellikle çocuklara yapılan muameleye dikkat çekildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Komite Başkanı Büyükelçi Palitha Kohona, Filistinli çocukların gece yarısı evlerinden alındığını, ailelerin kendilerine eşlik etmelerine izin verilmediğini, gözlerinin ve ellerinin bağlanarak götürüldüklerini vurguladı.

İsrail hapishanelerinde yaklaşık 200 çocuğun tutulduğunu belirten Kohona, aileleriyle görüştürülmeyen ve avukat bulundurulmadan sorgulanan çocukların işkence ve kötü muamele riskiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Gazze'ye uygulanan ablukanın etkilerini de değerlendiren Kohona, abluka nedeniyle Gazzeli balıkçı ve çiftçilerin gelirlerinin ve üretimlerinin çok düştüğünü dile getirdi.

Ablukanın Filistinlileri birbirinden ayırdığını ve bazı ailelerin yıllardır birbirlerini göremediğini vurgulayan Kohona, Filistinlilerin sorunlarının çözümü için uluslararası toplumun İsrail Hükümeti'ne baskı yapmasını istedi.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim