1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. BM'den İran'a İnsan Hakları Soruşturması
BMden İrana İnsan Hakları Soruşturması

BM'den İran'a İnsan Hakları Soruşturması

BM İnsan Hakları Konseyi, ABD'nin önerisi üzerine, İran'da insan hakları ihlallerini soruşturma kararı aldı. İran 'Asıl ABD insan haklarını ihlal ediyor' dedi.

25 Mart 2011 Cuma 12:06A+A-

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, İran'daki insan hakları ihlallerini soruşturmak üzere bir raportör atanmasını kararlaştırdı.

İran, Amerika Birleşik Devletleri'nin önerisiyle alınan kararı "haksız" olarak niteledi.

Konsey, İran'da muhalefete yönelik baskılar ve idam cezasına daha sık başvurulmaya başlanmasından kaygı duyduğunu belirtti ve Tahran'a, atanacak temsilciyle işbirliği yapması çağrısında bulundu.

Beş yıl önce kurulan İnsan Hakları Konseyi, ilk kez böyle bir soruşturma başlatıyor.

Daha önce farklı ülkelerle ilgili insan hakları soruşturmaları, Konsey'in yerini aldığı BM İnsan Hakları Komisyonu tarafından başlatılmıştı.

Bu komisyon, üyelerinin çoğu insan hakları sicili kabarık ülkelerden oluştuğu gerekçesiyle ağır şekilde eleştiriliyordu.

Konsey, İran'la ilgili yaklaşık 10 yıl önce başlatılan soruşturmaya devam edilmesi yerine yeni bir soruşturma başlatılmasını tercih etti. Karar, 7'e karşı 22 oyla alındı. 14 ülke çekimser kalırken, 47 ülke oylamaya katılmadı.

'Asıl ABD insan haklarını ihlal ediyor'

Oylama öncesinde ABD'nin temsilcisi Eileen Chamberlain Donahoe İran'da son yıllarda insan hakları ihlallerinin arttığını savundu.

İranlı temsilci ise asıl ABD'nin İsrail'i destekleyerek Filistinlilerin ve Afgan sivillerle gizlice gözaltına alınarak işkence gören tutsakların insan haklarını ihlal ettiğini söyledi.

Rusya ve Çin'le birlikte öneri aleyhinde oy kullanan Pakistan'ın temsilcisi de bu tür bir soruşturmanın İran'ın içişlerine müdahale anlamına geleceğini savundu.

Bu karara dek şimdiye dek özel bir raportör atanması gerekli bulunan durumlar, Somali, Sudan, Kuzey Kore, Birmanya ve işgal altındaki Filistin toprakları ile sınırlıydı. 

Ancak BM protokolüne göre bir raportörün bir ülkeye gitmesi için ilgili ülkenin daveti gerekiyor. İran'ın ise buna istekli olacağı düşünülmüyor.

Kaynak: BBC

HABERE YORUM KAT

1 Yorum