BM'den Bangladeş'e Basın Özgürlüğü Uyarısı

14.05.2016 11:49
BM'den Bangladeş'e Basın Özgürlüğü Uyarısı
BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, Bangladeş'te gazeteci ve blog yazarlarına baskıdan endişeli olduklarını söyledi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Bangladeş'te gazeteciler ve blog yazarlarına yönelik şiddetten kaygı duyduklarını belirterek, hükümete basın özgürlüğü çağrısı yaptı.

Dujarric, düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin "Bangladeş'te gazetecilere uygulanan şiddete" ilişkin sorusu üzerine, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve BM insan hakları kuruluşlarının Bangladeş'teki insan hakları ihlalleri, gazeteciler ve blog yazarlarına yönelik şiddete ilişkin kaygılarını dile getirdiğini hatırlattı.

Dujarric, son olarak Cemaat-i İslami partisinin lideri Mutiurrahman Nizami'nin idamı dolayısıyla endişelerini belirttiklerini anımsatarak, "Bangladeş Hükümeti'nden, gazetecilerin özgürce mesleklerini icra edebilecekleri atmosferi oluşturmasını bekliyoruz." dedi.

Türkiye'nin Bangladeş'teki büyükelçisini çekmesine ilişkin soru üzerine de Dujarric, Türkiye ile Bangladeş arasındaki ikili ilişkilere yönelik yorum yapamayacağını söyledi.

Cemaat-i İslami partisinin lideri Mutiurrahman Nizami, Bangladeş'teki Hasina diktası tarafından kurulan düzmece savaş suçları mahkemesinde, "Bağımsızlık savaşı sırasında Pakistan ordusuyla iş birliği yapma ve sivillere yönelik eylemlerin de aralarında bulunduğu 16 suçlamayla" iftirasıyla idam edilmişti.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim