1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. BM'den Avrupa'ya Mülteciler İçin Çağrı
BM'den Avrupa'ya Mülteciler İçin Çağrı

BM'den Avrupa'ya Mülteciler İçin Çağrı

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği sözcülerinden Spindler, Avrupa devletlerine taahhütlerini yerine getirme ve mültecilerin farklı ülkelere yerleştirilmelerine ilişkin hızlı adım atmaları çağrısında bulundu.

A+A-

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) sözcülerindenWilliam Spindler, geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği (AB) ve üye ülkeler arasında anlaşmaya varılan Yunanistan ve İtalya'daki mültecileri diğer Avrupa ülkelerine yerleştirme planının sâdece yüzde 3 oranında gerçekleştiğini söyledi.

AA’da yer alan habere göre, Sözcü Spindler, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında, Avrupa devletlerine taahhütlerini yerine getirme ve mültecilerin farklı ülkelere yerleştirilmelerine ilişkin hızlı adım atmaları çağrısında bulundu.

Bir yıl önce AB ve üye ülkeler arasında anlaşmaya varılan Yunanistan ve İtalya'daki mültecileri diğer Avrupa ülkelerine yerleştirme planının sâdece yüzde 3 oranında kaldığına dikkat çeken Spindler, varılan anlaşmaya rağmen AB ülkelerinin sözlerini yerine getirme konusunda yavaş kalmasını eleştirdi.

Spindler, anlaşmaya göre çoğunluğu Yunanistan ve İtalya'dan olmak üzere 160 bin mültecinin iki yıl içerisinde diğer AB ülkelerine yerleştirilmeleri konusunda mutabık kalınıldığını hatırlatarak, şu âna kadar söz konusu ülkelerden yeniden yerleştirilen mülteci sayısının sâdece 4 bin 776 olduğunu açıkladı.

Yunanistan'dan ayrılan mülteci sayısının şu âna kadar 3 bin 712, İtalya'dan ise bin 64 olduğunu belirten Spindler, bununla beraber Yunanistan'da 7 bin 970 mültecinin başka ülkeye gitmek için başvurduğunu aktardı.

Spindler, BMMYK'nin Yunanistan makamlarını mültecileri diğer AB ülkelerine yerleştirme sürecinde daha hızlı davranması için teşvik ettiğini ve bu ülkede kadın, erkek ve çocuklardan oluşan binlerce mültecinin yaklaşan kış öncesi kötü şartlarda ve güvenlik sorunu olan bölgelerde yaşadığını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT