BM'de Filistin Tasarısı Yeni Yıla Kadar Oylanabilir

25.12.2014 10:06
BM'de Filistin Tasarısı Yeni Yıla Kadar Oylanabilir
Filistin Başmüzakerecisi Ureykat, İsrail işgalinin sona erdirilmesi için BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar tasarısının bu yıl bitmeden oylanacağı öngörüsünde bulundu.

Filistin Başmüzakerecisi Saib Ureykat, İsrail işgalinin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler (BM)  Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar tasarısının bu yıl bitmeden oylanacağı öngörüsünde bulundu.

Ramallah'ta basın toplantısı düzenleyen Ureykat, "Tasarının 2014 yılı bitmeden oylanması bekleniyor" dedi. Yapılan bazı düzenlemelerin tasarıya yansıtıldığını ifade eden Ureykat, Doğu Kudüs'ün Filistin devletinin başkenti olmasının bu düzenlemelerin başında geldiğini belirtti.

Ureykat, tasarının BM Güvenlik Konseyi'nden geçmemesi durumunda başta Uluslararası Ceza Mahkemesi olmak üzere 16 uluslararası sözleşme ve örgüte katılacaklarını, Filistin yönetiminin İsrail ile ilişkilerini de yeniden gözden geçireceğini söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, dün karar tasarısının veto edilmesi halinde İsrail ile tüm ilişkilerini donduracaklarını açıklamıştı.

Ürdün, Arap ülkelerinin koordinasyonunda hazırlanan ve 2017 sonuna kadar Filistin topraklarındaki İsrail işgalinin sona erdirilmesini öngören "Filistin karar tasarısını" 18 Aralık'ta BM Güvenlik Konseyi'ne sunmuştu.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim