1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. BM Suriyeli Muhacirlere Gıda Yardımını Durdurdu
BM Suriyeli Muhacirlere Gıda Yardımını Durdurdu

BM Suriyeli Muhacirlere Gıda Yardımını Durdurdu

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, kaynak yetersizliği nedeniyle farklı ülkelerdeki 1.7 milyon Suriyeli kardeşimize gıda yardım kuponu dağıtımını askıya aldı.

A+A-

Dünya Gıda Programı’mdan yapılan açıklamada, “Kuponlar olmadan çok sayıda aile aç kalacak. Zaten zorlu kış şartlarıyla boğuşmaya çalışan ailelere yardımın da kesilmesi yıkıcı sonuçlar doğuracak” denildi.

Dünya Gıda Programı’nın Aralık ayının geri kalanında yardımları sürdürebilmesi için 64 milyon dolarlık kaynağa ihtiyacı var.

Suriye’de Mart 2011’den bu yana devam eden savaşta 200 binden fazla Suriyeli katledildi

Milyonlarca muhacir kardeşimizin evini terk etmek zorunda kaldığı ülkede insani durum her geçen gün daha da kötüleşirken, uluslararası kuruluşların yardımları Suriyeli kardeşlerimiz için hayati önem taşıyor.

Birleşmiş Milletler, 12,2 milyon Suriyeli muhacirin yardıma ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Temmuz ayında 10,8 milyon olan yardıma muhtaçların sayısı 4 ayda 1,4 milyon arttı.

Suriye'de yardıma ihtiyaç duyanların sayısının Temmuz ayında 10,8 milyon olduğunu hatırlatan Birleşmiş Milletler (BM) Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, Suriye'de 2011 yılından bu yana ekonominin yüzde 40 oranında küçüldüğünü, nüfusun üçte birinin yoksulluk içinde yaşadığını, okula devam edenlerin yüzde 50 oranında düştüğünü, 7,6 milyon kişinin ülke içinde yerlerinden olduğunu ve 3,2 milyon kişinin diğer ülkelere kaçtığını ifade etti.

Amos, sınır ötesi yardım yetkisi veren kararın onaylanmasından bu yana BM'nin, ulaşımı zor Halep, İdlib, Dera ve Kuneytra'ya yardım gönderdiğini belirtirken, BM'nin yine de Suriye'de insani yardımları karşılamakta yetersiz kaldığını kaydetti ve bağışçılara yardımlar için fon sağlamaları çağrısı yaptı.

Suriye'de 212 bin kişinin kuşatma altındaki bölgelerde yaşadığı belirtiliyor. Bunlardan 185 bin kişi hükümetin kontrolündeki, 26 bin 500'ü ise direnişçilerin elindeki bölgelerde yaşıyor.

Al Jazeera ve Reuters

HABERE YORUM KAT

1 Yorum