BM Sudan'ın Hava Saldırılarını Kınadı

24.04.2012 09:39
BM Sudanın Hava Saldırılarını Kınadı
BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Sudan'ın Güney Sudan'la arasındaki sınır bölgesine düzenlediği bombardımanı kınadı.

Genel Sekreter Ban, Sudan hükümetine saldırılarını derhal durdurması çağrısında bulunurken, iki ülke arasındaki sınır anlaşmazlığının askeri yöntemlerle çözülmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Sudan lideri Ömer el Beşir ise komşusuyla aralarında müzakerelerin söz konusu olmayacağını söylemişti.

Güney Sudan'ın sınır kasabası Bentiu'nun bombalanması savaş kaygısını artırırken Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir yakınlarda çatışmalara sahne olan sınır bölgesini ziyaret etmişti. Ömer el Beşir'in ziyaret ettiği Heglig petrol sahası iki hafta kadar önce Sudan birliklerini püskürten Güney Sudan ordusu tarafından ele geçirilmişti.

Güney, geçen hafta sonunda uluslararası baskılar yoğunlaşınca işgal ettiği Heglig petrol sahasından çekilmişti. Ömer el Beşir Güney Sudan birliklerinin, Sudan ordusu tarafından çekilmeye zorlandığını söylemişti.

Güney Sudan ile Sudan arasında haftalardır sınır gerginliği ve çatışmaları tırmanıyor.

Bir zamanlar Sudan'ın petrol gelirlerinin yarıdan fazlasını sağlayan Heglig'in Sudan toprağı olduğu uluslararası düzeyde kabul edilmiş ama sınır işaretlemesi henüz yapılmamıştı.

Bombardıman

Güney Sudan'ın sınır yakınındaki Bentiu kasabasına bombalar isabet ederken yerel yetkililer Sudan'ı provokasyon ile suçluyor.

Bentiu'daki yabancı gazeteciler kasabaya en az iki bomba isabet ettiğini, bir pazar yerinden dumanlar yükseldiğini, bir çocuk cesedi gördüklerini söylüyorlar. Bombardımanda sınır kasabası Bentiu ile yakındaki Rubkona arasındaki köprünün de hedef alındığı söyleniyor.

Sudan ordusu ise komşusuna hava saldırısı yaptığı suçlamasını reddetti.

BBC'nin Bentiu'daki muhabiri James Copnall son olaylarla gerginliğin yatışmadığının anlaşıldığını iki ülke arasında açık bir savaş ihtimalinin hala bulunduğunu söylüyor. Muhabir, Güney Sudan'ın sınırdaki askeri birliklerini takviye ettiğini, muhtemelen Sudan'ın da aynısını yaptığını da kaydediyor.

Güney Sudan askeri haberalma örgütü başkan yardımcısı Mac Paul son bombardımanı "ciddi bir tırmanış" ve "provokasyon" diye niteledi.

Güney Sudan, 1,5 milyon insanın yaşamına mal olan yirmi yıllık bir iç savaştan sonra imzalanan barış anlaşmasıyla Sudan'dan geçen yıl Temmuz ayında ayrılmıştı. Fakat iki ülke arasındaki sınır o zamandan beri tartışma konusu olmayı sürdürüyor.

Güney Sudan'ın bağımsızlığı için savaşan Sudan Halk Kurtuluş Hareketi SPLM geçen yılın Temmuz ayında yapılan ve büyük çoğunlukla ayrılıktan yana oy kullanılan referandumdan bu yana ülkeyi yönetiyor.

Yeni devlet Güney Sudan Sudan'ın petrol rezervlerinin çoğunu aldı, fakat bu petrolün ihraç edilebilmesi için Sudan topraklarından geçmesi gerekiyor. 

 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Güney Sudan'a 4 Bin BM Askeri Gidecek13 Ağustos 2016 Cumartesi 12:17
 • Sudan'daki Diyalog Görüşmeleri Başladı13 Ağustos 2016 Cumartesi 01:11
 • Güney Sudan BM'nin Önerisini Reddetti15 Temmuz 2016 Cuma 12:21
 • Güney Sudan Arap Birliği'ne Alınacak mı?14 Temmuz 2016 Perşembe 17:40
 • Güney Sudan'da Muhaliflere Af Kararı14 Temmuz 2016 Perşembe 14:40
 • Güney Sudan Liderlerinden Ateşkes Emri12 Temmuz 2016 Salı 09:42
 • BMGK'dan Güney Sudan Toplantısı11 Temmuz 2016 Pazartesi 08:20
 • Güney Sudan'da Çatışmalarda 269 Kişi Hayatını Kaybetti11 Temmuz 2016 Pazartesi 01:25
 • Zurasudan; Barış Her Şeye Rağmen Mümkün10 Temmuz 2016 Pazar 10:50
 • Güney Sudan’da Gerginlik Tırmanıyor08 Temmuz 2016 Cuma 20:08
 • PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim