1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. BM, Ramadi'de 50 Toplu Mezar Buldu
BM, Ramadi'de 50 Toplu Mezar Buldu

BM, Ramadi'de 50 Toplu Mezar Buldu

Irak ve Suriye'de IŞİD'ten geri alınan bölgelerde toplu mezar sayıları artıyor. Birleşmiş Milletler yetkilileri son olarak Ramadi'de 50 toplu mezar bulunduğunu açıkladı.

A+A-

Birlemiş Milletler, Irak'ın farklı bölgelerinde IŞİD'den geri alınan yerlerde bugüne kadar 50'den fazla toplu mezar bulduğunu açıkladı.

BM Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis tarafından yapılan açıklamada bunun, 'IŞİD'in gerçekleştirdiği menfur saldırıların kanıtı olduğunu' söyledi. Toplu mezarlar, daha önce IŞİD'in kontrolünde olup son aylarda örgütten geri alınan yerlerde bulundu. En son olarak Nisan ayında Ramadi kentinde, yaklaşık 40 kişinin cesedinin bulunduğu bir toplu mezar bulundu.

Kubis, 'uluslararası toplumun, IŞİD militanlarının hesap verebilirliğini sağlaması gerektiğini' söyledi. Irak ordusu Ramadi kentini Aralık 2015'te örgütten geri almıştı. IŞİD kenti, geçen yıl Mayıs ayında ele geçirmişti.

Suriye'de de IŞİD'in kontrolünde olup daha sonra geri alınan bölgelerde toplu mezarlar bulunmuştu.

BM Güvenlik Konseyi'ne hitap eden Kubis; örgütün gerçekleştirdiği katliam, adam kaçırma, tecavüz ve işkence olaylarını kınadı ve 'bu suçların; insanlığa karşı suç, savaş suçu ve hatta soykırım kapsamına girebileceğini' söyledi.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT