BM, Libya'daki Ulusal Diyalog Görüşmelerini Erteledi

12.06.2014 10:05
BM, Libya'daki Ulusal Diyalog Görüşmelerini Erteledi
Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL), ülkede 18-19 Haziran'da yapılmasını planladığı kapsamlı ulusal diyalog görüşmelerini süresiz ertelediğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL), ülkede 18-19 Haziran'da yapılmasını planladığı kapsamlı ulusal diyalog görüşmelerini süresiz ertelediğini duyurdu.

UNSMIL'den yapılan yazılı açıklamada, "25 Haziran'daki parlamento seçimlerinden önce yapılması önerilen, ulusal meseleler için diyalog çağrısı girişimi, bazı soru işaretlerini ve itirazları beraberinde getirmesi nedeniyle süresiz ertelendi. Ülkedeki tüm tarafları, siyasi, güvenlik ya da medya alanında gereken atmosferi sağlayarak seçimlerin belirlenen tarihte yapılmasına katkı sağlamaya çağırıyoruz" denildi.

UNSMIL'nin ilgili taraflarla daha fazla görüşmeler yapacağı belirtilen açıklamada, misyonun "ülkede istikrarın sağlanması, geçiş sürecinde ilerleme kaydedilmesi ve devleti oluşturan kurumlar ile hukukun inşası" için üzerine düşen görevleri yerine getireceği kaydedildi.

Emekli Tuğgeneral Halife Hafter yanlıları ile Bingazi'deki hükümet yanlısı gruplar arasındaki çatışmalar nedeniyle kentte mayıs ayından beri gerginlik yaşanıyor.

Darbe Girişimi

Hafter, çeşitli suçlamalarda bulunduğu Bingazi'deki hükümet yanlısı gruplara karşı mayıs ayında "onur savaşı" başlattığını duyurmuş, Milli Genel Kongre ve geçiş hükümeti, bu durumu "darbe girişimi" olarak nitelendirmişti. Aralarında eski Başbakan Ali Zeydan’ın da yer aldığı çok sayıda siyasetçi ve üst düzey askeri yetkili ise Hafter'e desteğini açıklamıştı.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim