1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. BM Kendini Aştı, Yardımları Rus Uçakları Havadan Atacak
BM Kendini Aştı, Yardımları Rus Uçakları Havadan Atacak

BM Kendini Aştı, Yardımları Rus Uçakları Havadan Atacak

BM, Deyr ez-Zor'a havadan yardımın bir Rus şirketinin uçaklarıyla gerçekleştirileceğini duyurdu. Bu karar herhalde "Ruslar yardım diye, bomba atacak" yorumlarına neden oldu...

A+A-

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Dünya Gıda Programı'nın (WFP) Suriye'nin Deyr ez-Zor kentinde yaşayan 200 bin kişiye havadan yardım ulaştırma konusunda çalışma başlattığını açıkladı.

Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine havadan yardım için WFP'nin daha önce Güney Sudan'da da çalıştığı bir Rus şirketin uçaklarının kullanılmasına karar verildiğini belirten Dujarric, "Bildiğiniz gibi bu tür işlerde kullanılan sivil şirketler BM ile anlaşmalı çalışıyor. Deyr ez-Zor ya da diğer bölgelerde yapılacak yardımlar yüksek irtifada ve WFP'nin planına göre gerçekleşecek" dedi.

Dujarric, Rusya'nın Esed rejimi ile birlikte ülkede hava operasyonları düzenlediğinin hatırlatılarak "Burada tarafsızlık nasıl sağlanacak?" sorusunun yöneltilmesi üzerine, "Bu tür operasyonlar uzmanlık gerektiriyor. Bu nedenle daha önce Güney Sudan'da da çalışılan şirket kullanılacak. Bunlar sivil havacılık şirketleri, dolayısıyla sadece BM'nin direktiflerini yerine getirmesi beklenir" diye konuştu.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Danışmanı ve Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland, Cenevre'de yaptığı açıklamada, Suriye'de 114 kamyon insani yardım malzemesinin abluka altındaki 5 bölgede 80 bin insana ulaştırıldığını belirterek, Deyr ez-Zor şehrindeki 200 bin insana da havadan yardım bırakmayı planladıklarını söylemişti.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT